+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Diagnozowanie raka jelita grubego

Spis treści: Diagnozowanie raka jelita grubego

  1. Badania w kierunku raka jelita grubego
  2. W szpitalu
  3. Dalsze badania w kierunku raka jelita grubego
  4. Pytania do twojego lekarza

 

1. Badania w kierunku raka jelita grubego

Zazwyczaj zaczyna się wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zapyta o ogólny stan zdrowia, przebada pacjenta i zleci badania krwi. Lekarz może również wykonać badanie odbytu. Następnie lekarz może skierować do szpitala na dalsze badania lub prześwietlenia RTG.

2. W szpitalu

Lekarz specjalizujący się w nowotworach jelita zapyta cię o twoją historię medyczną i objawy, jakie u ciebie wystąpiły. Lekarz lub wykwalifikowana pielęgniarka wykonają badanie za pomocą sondy, aby obejrzeć wnętrze odbytu (proktoskopia) lub końcowej części jelita grubego (sigmoidoskopia). Zazwyczaj badania te są wykonywane w ambulatorium. Przed wykonaniem sigmoidoskopii, pacjent musi mieć opróżnione jelito grube. Zazwyczaj, w celu oczyszczenia jelita, jest wykonywana lewatywa lub podawane są środki przeczyszczające przed badaniem.

Jeśli badanie zlokalizuje zmienione obszary, lekarz lub pielęgniarka pobiorą próbki (wykonają biopsje). W przypadku gdy pojawią się narośle na błonie śluzowej jelita (polipy), lekarz lub pielęgniarka usuną je oraz wyślą do przebadania pod mikroskopem.

Twój lekarz może zalecić ci kolonoskopię. Badanie to pozwala na obejrzenie wnętrza jelita grubego. Jest to wykonywane w ambulatorium i zajmuje około godziny. Przed tym badaniem jelito musi zostać opróżnione. Prawdopodobnie dostaniesz lek uspokajająco – nasenny tuż przed badaniem. Twój lekarz lub pielęgniarka poproszą o położenie się na boku i włożą giętką rurkę w twój odbyt i pokierują ją jelita. Dzięki temu podczas testu mogą zrobić zdjęcia i biopsje błony śluzowej jelita.

Twój lekarz może zadecydować, że potrzebujesz lewatywy baru, która pokaże zarys jelita przy wykorzystaniu prześwietlenia RTG.

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/bowel-cancer/ssLINK/DIAGNOSING-BOWEL-CANCER, Maj 2015″