+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Rak piersi – diagnoza

Spis treści: Diagnozowanie raka piersi

1. Badania w kierunku raka piersi
2. Dalsze badania
3. Analiza badawcza diagnozowania raka piersi
4. Pytania do Twojego lekarza

 

1. Badania w kierunku raka piersi

Zazwyczaj rozpoczynają się wizytą u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Twój lekarz zbada cię i jeśli to konieczne, skieruje do specjalistycznej kliniki chorób piersi.

W klinice chorób piersi
Lekarz lub pielęgniarka specjalistyczna zanotuje twoją historię medyczną i zbada twoje piersi. Będzie również szukać powiększonych węzłów chłonnych (układ gruczołów znajdujących się na całym ciele) pod pachami oraz u podstawy szyi. Możesz również otrzymać skierowanie na dodatkowe badania.

Mammografia lub USG
Mammografia to RTG piersi. Jeśli jesteś poniżej 35. roku życia, bardziej prawdopodobne jest że skierowanie na USG zamiast mammografii. USG jest wykonywane również w przypadku, gdy masz guzka, który nie pokazuje się na obrazie z mammografu.

Biopsja
Biopsja to pobieranie małej próbki komórek lub tkanki z twojej piersi i oglądanie ich pod mikroskopem w celu sprawdzenia czy to komórki nowotworowe. Zazwyczaj biopsje wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jednakże czasem lekarz potrzebuje wykonać zabieg w znieczuleniu ogólnym. Istnieją różne typy biopsji. Niektóre biopsje są wykonywane gdy pacjent leży na brzuchu. Zdarza się też ich wykonywanie podczas mammografii.

 

2. Dalsze badania na raka piersi

Jeśli dotychczasowe badania wykażą że masz nowotwór piersi, będzie należało wykonać kolejne testy. Sprawdzą one rozmiar nowotworu oraz czy rozprzestrzenił się na pobliskie węzły chłonne lub inne organy. Badania te powiedzą lekarzowi w jakiej fazie jest nowotwór. Faza jest istotną informacją, ponieważ pomoże ona lekarzowi zdecydować jakie leczenie będzie dla ciebie najlepsze.
Lekarz zbada komórki twojego nowotworu piersi aby sprawdzić czy mają receptory hormonalne lub receptory innych białek (takich jak HER2). To pomoże lekarzowi w ustaleniu czy najlepsza będzie dla ciebie terapia hormonalna czy też biologiczna (na przykład Herceptin).

Badania krwi oraz RTG klatki piersiowej
Większość kobiet przechodzi badania krwi oraz RTG klatki piersiowej. Prawie każdy pacjent ze zdiagnozowanym rakiem piersi jest poddany takim badaniom, ponadto jest to część standardowego przygotowania przed operacją.

Prześwietlenia
Może zajść potrzeba wykonania kilku prześwietleń. Mogą być one potrzebne do uzyskania obrazu twojego nowotworu piersi. Również pokażą czy są przerzuty na węzły chłonne, wątrobę lub kości. Wykorzystuje się badania USG, TK (tomograf komputerowy) oraz rezonans magnetyczny.

Oczekiwanie na wyniki
Oczekiwanie na wyniki może okazać się bardzo niespokojnym czasem. Może pomóc rozmowa z partnerem, bliskim przyjacielem lub krewnym. Klinika chorób piersi może mieć w zespole pielęgniarkę wykwalifikowaną w zakresie profilaktyki i opieki nad kobietami z chorobami piersi lub doradcę którzy z tobą porozmawiają.

“Cancer Research UK, www. cancerresearchuk.org/about-cancer, Maj 2015”