+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Diagnozowanie raka płuc

Spis treści: Diagnozowanie raka płuc

 1. Badania na raka płuc
 2. Dalsze badania związane z rakiem płuc
 3. Badania na temat raka płuc
 4. Pytania do twojego lekarza

1. Badania w kierunku raka płuc

Zazwyczaj zaczyna się od wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który spyta pacjenta o ogólne samopoczucie i przeprowadzi podstawowe badanie. Może też poprosić o oddychanie do maszyny, która sprawdzi ile powietrza jest wdychane, a ile wydychane. Następnie, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej skieruje do szpitala na prześwietlenie RTG i inne potrzebne badania. Prześwietlenie RTG klatki piersiowej pokaże czy w płucach widać coś odbiegającego od normy.

Badania w szpitalu
W szpitalu lekarz zapyta o pacjenta historię medyczną i objawy. Prawdopodobnie wtedy pacjent zostanie skierowany na dalsze badania.

Możesz zostać skierowany na tomograf komputerowy, który robi prześwietlenie RTG przez odcinki twojego ciała.

Badanie zwane bronchoskopią sprawdza wnętrze dróg oddechowych. Lekarz wprowadza wąską i elastyczną rurkę (bronchoskop) w dół gardła przez nos, do dróg oddechowych. Zwykle jest to wykonywane przy znieczuleniu miejscowym, jednakże pacjent może otrzymać środek uspokajający lub znieczulenie ogólne. Za pomocą bronchoskopu lekarz pobierze próbkę tkanki (zrobi biopsję).

Grafika przedstawiająca bronchoskopię

Grafika przedstawiająca bronchoskopię

Pacjent może mieć wewnątrzoskrzelowe badanie USG, które jest połączeniem bronchoskopii i USG. Wykorzystanie USG może pomóc w ocenie rozmiaru guza i ocenie tego, czy rak rozprzestrzenił do węzłów chłonnych. Lekarz może również umieścić igłę poprzez rurkę, aby wykorzystując USG, pobrać próbkę komórek (wykonać biopsję) z powiększonego węzła chłonnego lub jakiejkolwiek części tkanki płucnej, która ma nietypowy wygląd.

Biopsja przezskórna
Do tego badania lekarz używa igły, aby pobrać próbki komórek płuc w celu zbadania ich pod mikroskopem. Lekarz poprosi pacjenta aby na chwilę wstrzymał oddech – w momencie gdy będzie przez skórę umieszczał igłę płucu pacjenta. Badanie może spowodować dyskomfort, ale powinno zająć tylko kilka minut.

Biopsja szyjnych węzłów chłonnych
Jeśli tomograf komputerowy pokaże zmiany w węzłach chłonnych szyi, pacjent będzie musiał poddać się pobraniu próbek komórek z tych węzłów. Lekarz użyje do tego celu cienkiej igły. Przy tym badaniu może zostać wykorzystane USG, aby sprawdzić czy igła jest we właściwym miejscu.

2. Dalsze badania związane z rakiem płuc

Jeśli twoje badania wykazały, że masz raka płuc, możesz potrzebować dalszych badań. Dalsze badania pokażą czy rak się rozprzestrzenił i mogą pomóc lekarzowi w określeniu, jakie leczenie będzie najlepsze. Prześwietlenie pomoże ocenić rozmiary raka oraz to czy rozprzestrzenił się węzłów chłonnych. Lekarz może również umieścić igłę w rurce, aby, za pomocą USG, pobrać próbkę (wykonać biopsję) z jakiegokolwiek powiększonego węzła chłonnego lub jakiejkolwiek części tkanki płucnej, która ma nietypowy wygląd.

Do pobrania próbki komórek z płuca może zostać również wykorzystana laparoskopia (torakoskopia). Lekarz umieszcza cienką rurkę w nacięciu na boku klatki piersiowej. Poprzez tę rurkę lekarz szuka nieprawidłowości i może pobrać próbkę tkanki lub płynu. Pacjent może również zostać poddany mediastinoskopii. Badanie polega na tym, że lekarz umieszcza rurkę przez małe nacięcie u podstawy szyi i przemieszcza ją do obszaru na środku klatki piersiowej – do śródpiersia.

Inne dostępne badania to prześwietlenie kości, tomograf komputerowy, PET – pozytonowa tomografia emisyjna, rezonans magnetyczny (MRI) lub USG wątroby.

Po badaniach
Twój lekarz wezwie cię do szpitala, gdy nadejdą wyniki. To może zająć kilka dni. Dla większości osób jest to bardzo niespokojny czas. Podczas oczekiwania może ci pomóc rozmowa na temat twoich odczuć z wykwalifikowaną pielęgniarką, bliskim przyjacielem lub krewnym. Możesz również skontaktować się z grupą wsparcia, aby porozmawiać z kimś, kto przeszedł to samo. Ponadto dostępne są fora internetowe i czaty oferujące wsparcie w takich sytuacjach.

3. Badania nad diagnozą i klasyfikacją zaawansowania choroby

Badania zajmują się testami i zmierzają do poprawy diagnozowania oraz klasyfikowania zaawansowania raka płuc. Klasyfikacja zaawansowania oznacza określenie, jak rozległy jest nowotwór oraz czy są przerzuty. Dla lekarzy ważne jest, aby wiedzieć z jaką fazą raka mają do czynienia, ponieważ na tej podstawie mogą zaplanować leczenie.

Lekarze biorą pod uwagę różne nowe typy badań, aby sprawdzić czy mogą szybciej zdiagnozować raka i bardziej precyzyjnie go sklasyfikować. Testy obejmują:

 • Badania DNA
 • Testy białek
 • Badania dróg oddechowych za pomocą USG
 • Prześwietlenia takie jak: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, pozytonowa tomografia emisyjna

4. O co zapytać lekarza w związku z badaniami nad rakiem płuc?

 • Jakie badania będą przeprowadzane?
 • Czego będziecie szukać?
 • Czy badania powiedzą czy mam raka oraz jaki jest poziom ich rzetelności?
 • Czy muszę się specjalnie przygotować do badań?
 • Czy któreś z tych badań jest bolesne?
 • Czy po którymś z badań są znaczące następstwa?
 • Czy wszystkie badania mogą być przeprowadzone w ambulatorium, czy też muszę zostać w szpitalu?
 • Czy mogę wybrać między lekiem, który spowoduje senność, a znieczuleniem ogólnym przy którymś z badań?
 • Czy mogę zabrać ze sobą osobę towarzyszącą na czas badań?
 • Jak długo trzeba będzie czekać na wyniki badań?
 • Kto będzie miał wyniki moich badań?

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/lung-cancer/ssLINK/Diagnosing-Lung-Cancer, Maj 2015″