+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Diagnozowanie raka prostaty

Spis treści: Diagnozowanie raka prostaty

  1. Badania w kierunku raka prostaty
  2. Dalsze badania w kierunku raka prostaty

 

1. Badania w kierunku raka prostaty

Zazwyczaj zaczyna się od wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zapyta o ogólny stan zdrowia, przebada cię i zleci badania krwi w celu sprawdzenia poziomu białka PSA (swoistego antygenu sterczowego). Ponadto, wykona badanie gruczołu prostaty przez odbyt (badanie proktologiczne). Jeśli badania wykażą nieprawidłowości, lekarz skieruje cię do specjalisty w szpitalu.

W szpitalu

Lekarz specjalista powtórzy badania krwi i wykona badanie proktologiczne, ponadto zostaniesz skierowany na badanie USG. Sonda USG zostanie wprowadzona do odbytu, aby uzyskać wyraźny obraz gruczołu prostaty. Badanie powoduje dyskomfort, ale nie powinno być bolesne.

Podczas badania pacjent może mieć pobrane do 12 próbek tkanki (biopsje). Lekarz pobiera tkanki poprzez umieszczanie igiełek w prostacie i wyciąganie ich. To powoduje dyskomfort i może być bolesne, ale nie trwa długo. Przed badaniem pacjent dostanie antybiotyk, aby zapobiec infekcji, oraz zastrzyk w celu znieczulenia miejscowego, aby znieczulić obszar badania.

Jeśli biopsja prostaty nie wykaże obecności komórek nowotworowych, lecz lekarz nadal uważa, że może być obecny niewielki nowotwór prostaty, zleci badanie rezonansem magnetycznym lub inny rodzaj biopsji.

Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne w celu stworzenia obrazu wnętrza ciała. W ten sposób ukazuje nieprawidłowości w obszarze gruczołu prostaty.

Biopsja z wykorzystaniem szablonu – szablon z otworami w odległości około 5mm jeden od drugiego. Lekarz umieszcza szablon na obszarze skóry za jądrami (krocze) i wykorzystuje skaner USG, aby pobrać od 30 do 50 próbek biopsji z prostaty.

Celowana biopsja prostaty wykorzystuje informacje z prześwietlenia USG oraz informacje z badania rezonansem magnetycznym. Lekarz może wtedy precyzyjnie pobierać biopsje z obszarów, gdzie zauważono nieprawidłowości w gruczole prostaty.

2. Dalsze badania w kierunku raka prostaty

Jeśli badania wykażą, że masz raka prostaty, możesz potrzebować dalszych badań, aby sprawdzić czy nowotwór rozprzestrzenił się w inne miejsca twojego organizmu. W przypadku, gdy będziesz potrzebował więcej badań mogą to być:

  • Specjalistyczne prześwietlenie mające na celu znalezienie obszarów z nieprawidłowościami w kościach
  • Prześwietlenie RTG klatki piersiowej i innych obszarów, co do których istnieje podejrzenie wystąpienia nieprawidłowości
  • Tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny w celu zbadania obszaru wokół prostaty i węzłów chłonnych w kroczu
  • Badanie USG nerek i pęcherza

Oczekiwanie na wyniki
Zanim przyjdą wyniki może minąć około tydzień. Aby je otrzymać, pacjent zazwyczaj musi udać się do swojego specjalisty. Oczekiwanie na wyniki może być niepokojące, lecz rozmowa z przyjacielem lub krewnym może pomóc w tej sytuacji.

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/prod_consump/groups/cr_common/@cah/@gen/documents/generalcontent/diagnosing-prostate-cancer.pdf, Maj 2015″