+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Leczenie nowotworu płuc

Spis treści: Leczenie nowotworu płuc

 1. Etapy rozwoju raka płuc
 2. Statystyki i perspektywy
 3. Typy leczenia raka płuc
 4. Operacja
 5. Radioterapia
 6. Chemioterapia
 7. Terapia biologiczna
 8. Ablacja radiofrekwencyjna w przypadku raka płuc
 9. Terapia fotodynamiczna w przypadku raka płuc
 10. Leczenie uzupełniające w przypadku raka płuc
 11. Badania na temat raka płuc
 12. Pytania do twojego lekarza

1. Etapy rozwoju raka płuc

Etap rozwoju (zaawansowania) raka oznacza:

 • Rozmiar nowotworu
 • Czy nowotwór rozprzestrzenił się na pobliskie gruczoły (węzły chłonne)
 • Czy nowotwór rozprzestrzenił się w inne miejsca w organizmie

Badania i prześwietlenia które przejdziesz pozwolą zdiagnozować twój nowotwór i dadzą informacje o jego fazie. Jednakże, może być to niemożliwe, aby ocenić sytuację inaczej niż przez operację.

Lekarze opisują fazy raka na dwa sposoby. Klasyfikacja TNM zawiera szczegółowe informacje na temat rozmiaru guza płuc (T), czy nowotwór jest obecny w węzłach chłonnych (N) oraz czy nowotwór rozprzestrzenił się gdziekolwiek indziej w organizmie – metastaza.

Numerowany system zaawansowania klinicznego raka wykorzystuje klasyfikację TNM w celu podzielenia nowotworów płuc na 4 grupy – stopnie zaawansowania/ fazy od 1 do 4. Faza 1 jest najwcześniejsza, a faza 4 najbardziej zaawansowana.

2. Statystyki i perspektywy w przypadku raka płuc

Perspektywy oznaczają szanse na wyzdrowienie. Lekarze nazywają to prognozą. Prawdopodobny wynik leczenia raka płuc zależy od tego, jak bardzo jest on zaawansowany w momencie zdiagnozowania (faza). Wynik zależy również od typu raka.

Jak rzetelne są statystyki odnośnie nowotworów?
Nie istnieją statystyki, które powiedzą co się stanie z danym pacjentem. Ten sam typ nowotworu może rozwinąć się w zupełnie inny sposób u różnych osób. Statystyki nie mówią o różnych rodzajach terapii, jakie przechodzą chorzy. Ponadto, statystyki nie pokazują, w jaki sposób terapia mogła wpłynąć na prognozę. Istnieje wiele czynników, które wpływają na perspektywy i terapię.

3. Typy leczenia raka płuc

Operacja, radioterapia i chemioterapia są głównymi typami leczenia raka płuc. Mogą być wykorzystywane razem lub oddzielnie. Twój lekarz zaplanuje dla ciebie najlepsze leczenie. Wytyczne NHS (Brytyjskiej Służby Zdrowia) mówią, że każda osoba ze zdiagnozowanym rakiem płuc powinna być pod opieką zespołu lekarzy o różnych specjalizacjach. Jest to zespół osób, które pracują razem w celu zaplanowania najlepszego leczenia i opieki dla chorej osoby. Istnieje wiele czynników, które zostaną wzięte pod uwagę przez specjalistów podczas planowania terapii:

 • Typ raka płuc
 • Umiejscowienie raka w płucach
 • Ogólny stan zdrowia
 • Czy istnieją przerzuty (faza)
 • Wyniki badań krwi i prześwietleń
 • Oczekiwania pacjenta

Drobnokomórkowy rak płuc jest przeważnie leczony chemioterapią. Operacja zwykle nie jest zalecana, ponieważ ten typ raka przeważnie ma już przerzuty zanim zostanie zdiagnozowany. Radioterapia również jest często wykorzystywanym leczeniem w tym przypadku.

Niedrobnokomórkowy rak płuc może być leczony operacyjnie, z wykorzystaniem chemioterapii, radioterapii lub poprzez połączenie tych metod. Wybór zależy od fazy zaawansowania raka. Niektóre osoby z zaawansowanym nowotworem mogą przechodzić terapię biologiczną, w przypadku gdy badania komórek rakowych wykażą, że istnieje podatność na takie leczenie. Leki wykorzystywane w terapii biologicznej to erlotynib, gefitynib i crizotynib.

4. Operacja

Jest wykorzystywana głównie w przypadku raka niedrobnokomórkowego, a bardzo rzadko w przypadku raka drobnokomórkowego.

Jeśli twój nowotwór jest zlokalizowany bardzo blisko twojego serca, tchawicy, przełyku lub dużego naczynia krwionośnego, inne sposoby leczenia będą bardziej odpowiednie. Twój lekarz może zasugerować chemioterapię lub radioterapię w zamian za operację. Jeśli masz inne problemy zdrowotne, takie jak ciężkie choroby serca lub płuc, poważna operacja płuc nie będzie odpowiednia dla ciebie.

Istnieją 3 rodzaje operacji na raka płuc. Są to: usuwanie części płuca, usuwanie płata płuca (lobektomia), lub usunięcie całego płuca (pneumoektomia).

Grafika przedstawia usunięcie jednego płata płuca (lobektomię)

Grafika przedstawia usunięcie jednego płata płuca (lobektomię)

Grafika przedstawia usunięcie całego płuca (pneumoektomię).

Grafika przedstawia usunięcie całego płuca (pneumoektomię).

Podczas operacji chirurg usuwa niektóre gruczoły (węzły chłonne) z okolic płuc. Chirurg przesyła węzły chłonne do laboratorium, gdzie zostaną przebadane pod mikroskopem. Jeśli węzły mają komórki rakowe, oznacza to dalsze leczenie po operacji.

Laparoskopia jest niekiedy wykorzystywana w celu usunięcia raka płuc we wczesnym stadium, oraz gdy jest on niedrobnokomórkowy. W tym rodzaju operacji, chirurg usuwa raka przez kilka małych nacięć zamiast jednego dużego rozcięcia.

Gdy rak się rozprzestrzenił
Duża operacja w celu usunięcia raka nie będzie odpowiednim leczeniem w przypadku gdy pojawiły się przerzuty w jakiekolwiek inne miejsce w twoim organizmie. Lekarz zapewne zaproponuje inne leczenie, na przykład chemioterapię bądź radioterapię.

Przed operacją raka płuc
Twój chirurg oraz wykwalifikowana pielęgniarka wytłumaczą ci na czym polega operacja przed samym zabiegiem. Umówicie się na spotkanie w ambulatorium kliniki lub gdy pojawisz się w szpitalu na operację. Tam uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania.

Twój lekarz poprosi cię o podpisanie formularza zgody na operację. Będą również potrzebne badania krwi w celu oceny stanu zdrowia i wykluczenia anemii. Również może okazać się potrzebne wykonanie badania serca – EKG (elektrokardiogramu).

Badania oddechowe
W przypadku gdy pacjentowi usuwa się część lub całość płuca, lekarz musi być pewien, że pacjent będzie mógł swobodnie oddychać po operacji. Potrzebne będą badania wydolności oddechowej płuc. Badania te mierzą ile powietrza pacjent wdycha, a ile wydycha.

Kiedy zgłosić się do szpitala
Przed operacją spotkasz się z fizjoterapeutą i lekarzem. Fizjoterapeuta pokaże ci ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia nóg, do wykonywania po operacji. Ćwiczenia te pomogą ci uniknąć infekcji w obrębie klatki piersiowej lub skrzepów krwi w nogach. Możesz również otrzymać zastrzyki podskórne z lekami przeciwzakrzepowymi. Ponadto dostaniesz od pielęgniarki pończochy uciskowe.

Po operacji raka płuc
Po operacji wybudzisz się na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM) lub na oddziale intensywnego nadzoru. Możesz czuć się bardzo senny. Jak tylko lekarze będą mieli pewność, że wracasz do zdrowia, zostaniesz przeniesiony z powrotem na oddział. Pielęgniarki i fizjoterapeuci postawią cię na nogi tak szybko, jak to możliwe. Pomogą ci również w wykonywaniu ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń na nogi, aby zapobiec powikłaniom takim jak infekcje w obrębie klatki piersiowej i skrzepy krwi w nogach.

Na początku prawdopodobnie będziesz mieć umieszczone w ciele różne rurki. Jedna z nich to będzie kroplówka. Ponadto rurki drenujące z blizny pooperacyjnej, połączone z butelką. W celu sprawdzenia czy tkanka płucna funkcjonuje prawidłowo, będziesz mieć regularne prześwietlenia RTG klatki piersiowej.

Leki przeciwbólowe
Przez kilka pierwszych dni będziesz odczuwać ból. Jeśli czujesz ból, koniecznie jak najszybciej powiedz o tym lekarzowi lub pielęgniarce. Przy twojej współpracy, będą mogli zdecydować, jaki rodzaj i jaka dawka leków przeciwbólowych będzie odpowiednia dla ciebie. W niewielu przypadkach chorzy odczuwają ból dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach od operacji, jest to spowodowane odbudowywaniem się uszkodzonych zakończeń nerwowych. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból po operacji, powiedz o tym chirurgowi.

Powrót do domu
Prawdopodobnie już po 5 – 10 dniach po operacji pacjent będzie mógł wrócić do domu, a nawet wcześniej w przypadku operacji laparoskopowej. Gdy wrócisz do domu, ważne jest abyś kontynuował ćwiczenia w celu szybszego powrotu do zdrowia. Porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą o ćwiczeniach zanim opuścisz szpital. Ważne jest, aby pacjent zaczął ćwiczyć powoli i unikał przeciążeń. Może minąć od 4 do 6 tygodni zanim pacjent będzie mógł prowadzić samochód, lub nawet krócej w przypadku operacji laparoskopowej.

O co zapytać lekarza odnośnie operacji raka płuc?

 • Dlaczego dla mnie jest zalecana operacja?
 • Jaki rodzaj operacji jest zalecany i dlaczego?
 • Jakie są inne opcje leczenia?
 • Jakie są ryzyka i korzyści związane z operacją?
 • Jaki jest stopień bezpieczeństwa operacji zalecanej dla mnie?
 • Jaki jest cel tej operacji – czy wyleczy mnie ona z raka?
 • Ile takich operacji wykonuje się rocznie?
 • Jakie są wyniki?
 • Czy mogę porozmawiać z kimś, kto już przeszedł taką operację?
 • Czy będę potrzebować innego leczenia oprócz operacji?
 • Jakie są długoterminowe skutki uboczne takiej operacji?
 • Czy będę odczuwać ból po operacji?
 • Czy będę móc normalnie oddychać po operacji?
 • Jak o siebie zadbać po operacji?

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/lung-cancer/ssLINK/Treating-Lung-Cancer, Maj 2015″