+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Leczenie nowotworu płuc

Spis treści: Leczenie nowotworu płuc

 1. Etapy rozwoju raka płuc
 2. Statystyki i perspektywy
 3. Typy leczenia raka płuc
 4. Operacja
 5. Radioterapia
 6. Chemioterapia
 7. Terapia biologiczna
 8. Ablacja radiofrekwencyjna w przypadku raka płuc
 9. Terapia fotodynamiczna w przypadku raka płuc
 10. Leczenie uzupełniające w przypadku raka płuc
 11. Badania na temat raka płuc
 12. Pytania do twojego lekarza

9. Terapia fotodynamiczna w przypadku raka płuc (PDT)

Ten rodzaj terapii wykorzystuje leki, które sprawiają, że komórki rakowe są wrażliwe na światło (lek fotosensytyzujący), ponadto wykorzystuje się światło lasera. Metodę tę stosuje się w przypadku potrzeby zniszczenia niewielkiego lub w bardzo wczesnym stadium raka płuc, jeśli pacjent nie zdecyduje się na operację. Wykorzystywana jest też w przypadku leczenia blokad w drogach oddechowych przy zaawansowanym stadium raka płuc.

Podczas PDT, pacjentowi wstrzykuje się lek fotosensytyzujący, który pozostaje w komórkach rakowych dłużej niż w zdrowych komórkach. Kilka dni później pacjentowi umieszcza się rurkę w tchawicy (bronchoskop) a lekarz oświetla tchawicę przez bronchoskop w kierunku guza. Światło sprawia, że lek niszczy komórki rakowe.

Czasem pacjent będzie potrzebował zostać w szpitalu na noc. Dwa dni później zostaje wykonana kolejna bronchoskopia aby usunąć zniszczoną tkankę. Następnie pacjent może odczuwać ból gardła i mieć krwawą wydzielinę podczas kaszlu i śluz przez kilka dni. Skóra pacjenta będzie wrażliwa na światło przez około 6 tygodni, lub dłużej, po leczeniu. Dla pacjenta oznacza to unikanie ostrego słońca i intensywnego oświetlenia wewnątrz budynku.

10. Leczenie uzupełniające w przypadku raka płuc

Po zakończeniu leczenia, pacjent będzie pojawiał się na regularnych wizytach kontrolnych. Lekarz lub wykwalifikowana pielęgniarka zbada pacjenta i osłucha klatkę piersiową. Zapytają o samopoczucie oraz o to, czy wystąpiły nowe objawy. Podczas niektórych wizyt pacjent będzie miał również prześwietlenie klatki piersiowej, tomograf komputerowy, USG lub badanie krwi.

To, jak często będą miały miejsce takie wizyty, zależy od leczenia jakie miał dany pacjent i od tego, jak dobrze ono zadziałało. Pacjent może iść do szpitala bądź na kontrolę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na początku wizyty kontrolne będą miały miejsce co kilka miesięcy. Jeśli wszystko jest w porządku, częstotliwość wizyt się zmniejszy. W przypadku gdy pacjent jest zaniepokojony, bądź dostrzeże jakiekolwiek nowe objawy pomiędzy wizytami, musi powiedzieć o tym lekarzowi lub wykwalifikowanej pielęgniarce bez zbędnej zwłoki. Nie ma potrzeby czekania do następnej wizyty.

W przypadku objawów spowodowanych zaawansowanym stadium raka, pacjent będzie regularnie spotykał się z wykwalifikowaną pielęgniarką bądź zespołem opieki paliatywnej. Zostanie sprawdzone, czy objawy są dostatecznie dobrze kontrolowane. Ponadto, pacjent uzyska porady na temat pomocy praktycznej lub wsparcia, jakiego on sam lub jego rodzina potrzebuje.

Wiele pacjentów niepokoi się na myśl o kontrolach. Jeśli pacjent ma możliwość dzielenia się swoim niepokojem, może okazać się, że to nie jest takie trudne. Obecnie jest to dość powszechne, że po leczeniu raka pacjenci poddają się psychoterapii.

11. Badania na temat raka płuc

Istnieje kilka obszarów badań nad rakiem płuc. Testy kliniczne i badania zajmują się przyczynami, badaniami przesiewowymi, leczeniem i życiem z rakiem płuc. Cancer Research UK poświęca się poprawie jakości życia osób cierpiących na raka płuc. Nasze badania związane z niektórymi lekami miały największy wpływ na leczenie tej choroby – między innymi przebadano cisplatynę, karboplatynę, pemetrksed i etopozyd. Badania nad rakiem płuc są nadal priorytetem dla Cancer Research UK.

Badania nad diagnozą i klasyfikacją zaawansowania choroby
Badania zajmują się testami i próbami poprawy diagnozowania oraz klasyfikowania zaawansowania raka płuc. Klasyfikacja zaawansowania oznacza określenie jak rozległy jest nowotwór oraz czy są przerzuty. Dla lekarzy ważne jest aby wiedzieć z jaką fazą raka mają do czynienia, ponieważ na tej podstawie mogą zaplanować leczenie.

Lekarze biorą pod uwagę różne nowe typy badań aby sprawdzić czy mogą szybciej zdiagnozować raka i bardziej precyzyjnie go sklasyfikować. Testy obejmują:

 • Badania DNA
 • Testy białek
 • Badania dróg oddechowych za pomocą USG
 • Prześwietlenia takie jak rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, pozytonowa tomografia emisyjna

Badania nad leczeniem raka płuc
Wszystkie terapie muszą być dokładnie przebadane zanim zostaną przyjęte za standardowe leczenie dla każdego. To ma na celu upewnienie się, że działają lepiej niż te, które są aktualnie w użyciu, oraz to że są bezpieczne.

Po pierwsze, terapie są rozwijane i badane w laboratoriach. Tylko wtedy, gdy wiadomo że są bezpieczne, są testowane na ludziach w testach klinicznych. Badacze zajmują się nowymi terapiami i nowymi sposobami wykorzystania istniejących terapii. Na przykład:

 • Radioterapia
 • Chemioterapia
 • Terapie biologiczne
 • Operacje
 • Terapia mikrofalowa
 • Leki rozrzedzające krew
 • Leki obniżające poziom cholesterolu
 • Leki przeciwcukrzycowe
 • Odblokowywanie dróg oddechowych

Inne badania skupiają się na znajdowaniu informacji, które objawy mogą pokazać, że nastąpił nawrót raka płuc.

12. O co spytać lekarza w związku z rakiem płuc:

 • W jakim stadium jest mój nowotwór i co to dla mnie oznacza?
 • Jaki jest stopień mojego nowotworu i co to dla mnie oznacza?
 • Jakiego rodzaju leczenia potrzebuję?
 • Czy jest jakiś wybór terapii?
 • Jak długo będzie trwać terapia?
 • Czy istnieje jakieś piśmiennictwo na temat mojej terapii?
 • Czy jest możliwość rozmowy z wykwalifikowaną pielęgniarką?

Jak często będę musiał pojawiać się w szpitalu?

 • Czy istnieje możliwość otrzymania pomocy w kwestii opłat za dojazd do szpitala?
 • Czy jest możliwość uzyskania drugiej opinii?
 • Jak często powinienem pojawiać się po zakończeniu leczenia?
 • Co powinienem zrobić gdy coś mnie zaniepokoi pomiędzy wizytami?
 • Czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę?

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/lung-cancer/ssLINK/Treating-Lung-Cancer, Maj 2015″