+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Leczenie raka jajnika

Spis treści: Leczenie raka jajnika

 1. Stadia raka jajnika
 2. Statystyki i prognozy
 3. Rodzaje leczenia raka jajnika
 4. Operacja
 5. Chemioterapia
 6. Leki stosowane przy raku jajnika
 7. Radioterapia
 8. Leczenie zaawansowanego raka jajnika
 9. Decydowanie o leczeniu
 10. Kontynuacja po raku jajnika
 11. Badania w kierunku raka jajnika
 12. Pytania do Twojego lekarza odnośnie do leczenia raka jajnika

1. Stadia raka jajnika

Czym jest stadium?

Stadium raka jajnika powie lekarzowi, jak daleko się rozprzestrzenił. Jest to ważne, ponieważ lekarze często decydują o leczeniu zgodnie ze stadium. Stosują zazwyczaj prosty system określania stadium raka jajnika. System ten obejmuje cztery stadia, od 1 do 4

 • Stadium 1 raka jajnika oznacza, że rak znajduje się całkowicie wewnątrz jajników lub tylko na powierzchni.
 • Stadium 2 oznacza, że rak rozprzestrzenił się poza jajnik lub jajniki, ale znajduje się wewnątrz obszaru zakreślonego przez kości biodrowe (miednica).
 • Stadium 3 oznacza, że rak rozprzestrzenił się poza miednicę do jamy brzusznej lub występuje w gruczołach limfatycznych w górnej części podbrzusza, pachwinach lub za macicą.
 • Stadium 4 oznacza, że rak rozprzestrzenił się do dalszych części ciała, takich jak wątroba lub płuca. Jeżeli rak występuje na powierzchni wątroby, ale nie jest w samej wątrobie, wtedy nadal jest w stadium 3 Lekarze określą także stopień raka w zależności od tego, jak komórki rakowe wyglądają pod mikroskopem. Daje to lekarzom obraz tego, jak rak może się zachować.

Ogólnie nowotwory o niskim stopniu (lub stopnia 1) rozwijają się wolniej i rzadziej się rozprzestrzeniają, niż te wyższych stopni (lub stopnia 3).

2. Statystyki i prognozy raka jajnika

Prognozy oznaczają Twoje szanse wyzdrowienia. Wynik leczenia raka jajnika zależy od wielu czynników. Nie ma dostępnych krajowych statystyk dla różnych stopni raka lub leczenia, które możemy przekazać. Statystyki prezentowane tutaj zebrano z różnych źródeł, w tym z opinii i doświadczenia ekspertów sprawdzających nasze informacje. Aby uzyskać dokładny obraz Twojego przypadku, musisz porozmawiać ze swoim specjalistą.

Jak rzetelne są statystyki dotyczące raka?
Żadna statystyka nie może przewidzieć tego, co się z Tobą stanie. Statystyki nie mogą przedstawić różnych metod leczenia lub tego, jak takie leczenie może wpłynąć na prognozy. Istnieje wiele indywidualnych czynników, które będą miały wpływ na Twój wynik.

3. Rodzaje leczenia raka jajnika

Twój zespół specjalistów zaplanuje leczenie zgodnie z rodzajem zdiagnozowanego raka jajnika, stadium, stopniem i ogólnym stanem zdrowia. Niemal wszystkie kobiety z rakiem jajnika wymagają operacji. Zakres operacji będzie zależał od stadium i typu raka. Większość kobiet z nabłonkowym rakiem jajników diagnozuje się na zaawansowanym etapie choroby i wymaga połączenia operacji i chemioterapii. Możesz być poddana chemioterapii po operacji lub zarówno przed, jak i po. Jeżeli masz bardzo zaawansowanego raka jajnika, może nie być możliwości operacyjnego usunięcia go. Twój stan zdrowia może także nie pozwalać na wykonanie dużej operacji. Możesz mieć chemioterapię w celu zmniejszenia raka i spowolnienia jego rozwoju. W celu zminimalizowania objawów czasami stosuje się radioterapię, w zależności od miejsca rozprzestrzenienia się raka.

4. Operacja rak jajnika

Operacja raka jajnika jest zazwyczaj z reguły dość dużą operacją. Rodzaj operacji zależy od stadium Twojego raka. Najpewniej będziesz miała usunięte jajniki, jajowody i macicę. Nosi to nazwę całkowitej histerektomii brzusznej (TAH) i obustronnej resekcji jajników (BSO). Chirurg usunie także fragment tkanki z wnętrza podbrzusza. Tkanka nosi nazwę sieci, a ta część operacji nazywana jest omentektomią.

Jeżeli rak przerzucił się na inne obszary Twojej miednicy lub podbrzusza, Twój chirurg usunie go jak najwięcej. Nosi to nazwę częściowego usunięcia masy guza nowotworowego. Im mniej raka zostanie po operacji, tym łatwiej chemioterapia usunie pozostałości.

Operacja odroczona
Możesz mieć chemioterapię przed operacją częściowego usunięcia masy guza nowotworowego. Celem jest skurczenie raka, aby łatwiej można go było usunąć. Chemioterapia zostanie dokończona po odzyskaniu sił po operacji.

Po operacji
Zostaniesz prawdopodobnie wypisana do domu po operacji po 3 lub 4 dniach. Twoi lekarze skontaktują się z Tobą, gdy będą mieć wyniki operacji. Wyniki mogą przekazać przez telefon lub będziesz musiała przyjść do szpitala. Jeżeli chcesz, żeby lekarze przedstawili Ci wyniki osobiście, poinformuj o tym pielęgniarki i lekarzy przed powrotem do domu po operacji.

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/ovarian-cancer/ssLINK/TREATING-OVARIAN-CANCER, Maj 2015″