+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Leczenie raka jelita grubego

Spis treści: Leczenie raka jelita grubego

 1. Stopnie zaawansowania klinicznego raka jelita grubego
 2. Statystyki i perspektywy w przypadku raka jelita grubego
 3. Rodzaje leczenia raka jelita grubego
 4. Operacja
 5. Chemioterapia
 6. Radioterapia
 7. Terapie biologiczne
 8. Wizyty kontrolne w przypadku raka jelita grubego
 9. Badania na temat raka jelita grubego
 10. Pytania do twojego lekarza

 

6. Radioterapia

Radioterapia w przypadku raka odbytu
Radioterapia wykorzystuje promienie o wysokiej energii w celu zniszczenia komórek rakowych. Lekarze często wykorzystują ten rodzaj leczenia w przypadku raka odbytu. Pacjent może mieć radioterapię przed i po operacji aby zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu. Przed operacją, radioterapia może również zmniejszyć guzy i sprawić, że będą łatwiejsze do usunięcia. Zazwyczaj radioterapia jest stosowana jednocześnie z chemioterapią. Chemioterapia z wykorzystaniem 5FU (fluorouracil) sprawia, że komórki rakowe są bardziej wrażliwe na promieniowanie.

Nowszy rodzaj leczenia raka odbytu to wysokie dawki radioterapii wewnętrznej przed operacją (brachyterapia). Pacjentowi umieszcza się w odbycie rurkę, zawierającą źródło promieniotwórcze. Rurka jest lokalizowana w pobliżu guza i pozostawiana na krótki czas, aby dostarczyć odpowiednią dawkę promieniowania.

W przypadku radioterapii zewnętrznej, pacjent przyjmuje leczenie zwykle raz dziennie, od poniedziałku do piątku. Następnie wypoczywa przez weekend. Radioterapia wewnętrzna (brachyterapia) zwykle obejmuje jedną lub dwie sesje.

Radioterapia w przypadku objawów raka jelita grubego
Radioterapia wykorzystuje promienie o wysokiej energii w celu leczenia raka. Jeśli rak jelita już się rozprzestrzenił, radioterapia nie zdoła go wyleczyć. Celem kuracji będzie zmniejszenie nowotworu lub spowolnienie jego wzrostu. Stosuje się ją również, aby złagodzić objawy takie jak ból w okolicach miednicy lub odbytu. Radioterapia wykorzystywana do łagodzenia objawów jest nazywana radioterapią paliatywną.

Leczenie odbywa się na szpitalnych oddziałach radioterapii. Pacjent może przechodzić jedną lub kilka terapii. Każda z nich trwa tylko kilka minut. Technik radiolog umieszcza pacjenta na specjalnym stole w wygodnej pozycji, następnie opuszcza pomieszczenie. Pacjent może porozumiewać się z technikiem przez interkom.

Radioterapia nie jest bolesna. Pacjent nie będzie jej odczuwał, lecz będzie musiał leżeć nieruchomo przez kilka minut podczas naświetlania. Radioterapia zewnętrzna nie sprawia, że pacjent staje się radioaktywny. Jest zupełnie bezpieczna dla otoczenia pacjenta, również dla dzieci, przez cały czas leczenia.

Skutki uboczne radioterapii stosowanej do kontrolowania objawów są zazwyczaj łagodne.

Skutki uboczne radioterapii w przypadku raka jelita grubego
Krótkotrwałe skutki uboczne radioterapii mogą pojawiać się stopniowo podczas leczenia. Często trwają jeszcze tydzień lub dwa po zakończeniu terapii. To między innymi biegunka, nudności, uczucie zmęczenia, częste parcie na mocz oraz ból skóry w miejscu leczenia.

Twój lekarz może przepisać ci leki na biegunkę i nudności. Możesz również mieć uczucie zapalenia pęcherza, wtedy pij duże ilości płynów. Wielu osobom pomaga picie soku z żurawiny. Jeśli odczuwasz ból skóry w miejscu odbytu, do przemywania używaj tylko wody i delikatnego mydła (np. mydła dla dzieci). Od pielęgniarki lub technika radiologa otrzymasz kremy do ochrony skóry, które pomogą w gojeniu.

Długotrwałe skutki uboczne radioterapii
Nie każdy, kto przeszedł radioterapię chorując na raka jelita będzie miał długotrwałe skutki uboczne. Jednakże w przypadku niektórych pacjentów, krótkotrwałe skutki uboczne leczenia mogą się przeciągnąć w czasie i stają się długotrwałymi skutkami ubocznymi. Dla innych osób, krótkotrwałe skutki uboczne mogą przeminąć, lecz pojawiają się długotrwałe zmiany w jelitach lub pęcherzu. Zmiany takie mogą pojawić się od kilku miesięcy do kilku lat po zakończeniu leczenia. Długotrwałe skutki radioterapii jelit to między innymi biegunka, utrata wagi, problemy z pęcherzem, wczesna menopauza, bezpłodność, suchość i kurczenie się pochwy, problemy z erekcją u mężczyzn.

O co zapytać lekarza odnośnie radioterapii w przypadku raka jelita?

 • Dlaczego radioterapia jest dla mnie zalecana?
 • Jak długo będzie trwała kuracja?
 • Czy wraz z radioterapią będę mieć chemioterapię?
 • Jak mogę dostać się do szpitala i z powrotem?
 • Czy jest możliwość otrzymania pomocy finansowej w zakresie opłat za dojazdy?
 • Czy będę mieć leczenie przed i po operacji?
 • Czy są inne możliwości leczenia?
 • Jakie są skutki uboczne?
 • Czy mogę zrobić coś, aby zapobiec skutkom ubocznym?
 • Czy powinienem zmienić dietę?
 • Czy będę mieć problemu z korzystaniem z toalety?
 • Jak powinienem zadbać o moją skórę?
 • Czy mogą pojawić się długotrwałe skutki uboczne?

7. Terapie biologiczne w przypadku raka jelita grubego

Terapie biologiczne polegają na podawaniu leków, które pomagają organizmowi kontrolowanie wzrostu komórek rakowych. Lekarze korzystają z niektórych rodzajów terapii biologicznych, aby leczyć raka okrężnicy lub raka odbytu, które rozprzestrzeniły się do innych części organizmu.

Cetuksymab (Erbitux) jest rodzajem terapii biologicznej zwanej przeciwciałami monoklonalnymi. Są one wykorzystywane do leczenia chorych z przerzutami raka jelita. Z tej terapii mogą skorzystać tylko osoby, które cierpią na raka mającego normalną kopię genu KRAS. Zazwyczaj terapia jest podawana wraz lekami stosowanymi w chemioterapii – 5FU (fluorouracil), oksliplatyną, lub irynotekanem.
Przeciwciała monoklonalne bevacizumab (Avastin) and panitumumab (Vectibix) oraz inne rodzaje terapii biologicznych, takie jak aflibercept, w Wielkiej Brytanii są przeznaczone do leczenia zaawansowanego raka jelita grubego. Działanie afliberceptu to powstrzymanie procesu tworzenia własnego dopływu krwi przez komórki rakowe (lek antyangiogeniczny). Leki te nie są powszechnie dostępne w ramach NHS (Brytyjskiej Służby Zdrowia), lecz lekarze w Anglii mogą przepisać bevacizumab i aflibercep i będą one refundowane przez fundusz Cancer Drugs Fund.

Niektóre z najbardziej powszechnych skutków ubocznych tych leków to uczucie zmęczenia, biegunka, ból ust, utrata apetytu, nieprawidłowe wyniki badań krwi oraz nudności.

Naukowcy badają inne rodzaje terapii biologicznych w testach klinicznych. Badania biorą pod uwagę połączenie terapii biologicznych z chemioterapią, aby sprawdzić czy to połączenie da lepsze efekty.

8. Wizyty kontrolne w przypadku raka jelita

Po zakończeniu leczenia, pacjent będzie przechodził regularne kontrole. Mogą one obejmować badanie przedmiotowe, badanie krwi (wraz badaniem CEA – antygenu karcinoembrionalnego), prześwietlenia lub kolonoskopię. Lekarz również zapyta o ogólne samopoczucie i o to, czy pojawiły się jakieś skutki uboczne lub nowe objawy. Możesz zadać lekarzowi wszelkie pytania, jakie ci się nasuną. Lista pytań na kartce pozwoli pamiętać o wszystkich zagadnieniach.

Wizyty kontrolne będą trwały kilka lat. Z początku będą odbywać się co kilka miesięcy. Jednakże w przypadku, gdy wszystko będzie w porządku, stopniowo wizyty będą coraz rzadsze. Jeśli jesteś czymś zaniepokojony lub zauważysz nowe objawy pomiędzy wizytami, powiedz o tym twojemu lekarzowi lub wykwalifikowanej pielęgniarce. Nie czekaj do następnej wizyty.

Niepokój związany z wizytami
Wiele osób niepokoi się w związku z wizytą kontrolną. Rozmowa z bliskim na temat swoich odczuć może okazać się pomocna. Można również zwrócić się do doradcy.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat wizyt kontrolnych, możesz skontaktować się z pielęgniarkami udzielającymi informacji w tym zakresie lub do jednej z organizacji zajmujących się problemem raka jelita grubego.

9. Badania nad leczeniem raka jelita grubego

Wszystkie terapie muszą być dokładnie przebadane zanim zostaną przyjęte za standardowe leczenie dla każdego. To ma na celu upewnienie się, że działają lepiej niż te, które są aktualnie w użyciu, oraz to że są bezpieczne.

Badania nad zapobieganiem i diagnostyką raka jelita

Niektóre testy kliniczne analizują kwestię przyczyn raka jelita grubego.

Jest wiele badań analizujących dietę, aktywność fizyczną, leki oraz geny nowotworowe, w celu znalezienia sposobu na zapobieganie rakowi jelita, zwłaszcza w grupach podwyższonego ryzyka. Korzystanie z leków i innych czynników, takich jak dieta, w celu zapobiegania rozwojowi nowotworu nazywane jest chemoprewencją.

Niektóre testy kliniczne skierowane są na znalezienie sposobu na lepszą diagnostykę raka jelita.

Badania nad leczeniem raka jelita grubego

Zazwyczaj lekarze testują nowe kuracje na osobach z zaawansowanym nowotworem. Jeśli testy przynoszą dobre rezultaty, takie kuracje mogą również być skuteczne w przypadku wcześniejszych stadiów raka jelita.

Badania nad najlepszym sposobem na wyleczenie raka jelita są w toku. Analizuje się między innymi podawanie chemioterapii przed i po operacji, radioterapię, techniki chirurgiczne oraz terapie biologiczne.

Badania nad jakością życia z rakiem jelita grubego

Lekarze zmierzają do poprawy jakości życia osób przechodzących leczenie raka jelita. Dla naukowca jakość życia to analiza tego, jak leczenie wpływa na życie pacjenta a nie tylko na jego schorzenie.

Badacze biorą pod uwagę wiele kwestii związanych z życiem z rakiem jelita grubego, między innymi to, jak chorzy radzą sobie po operacji, wykorzystanie terapii uzupełniających, jak najlepsze wykorzystanie wizyt kontrolnych oraz zmniejszenie problemów jelitowych po radioterapii.

10. O co zapytać lekarza odnośnie leczenia raka jelita?

 • W jakim stadium jest mój nowotwór i co to oznacza?
 • Jakiego stopnia jest to nowotwór i co to oznacza?
 • Jakie są prognozy w związku z moim nowotworem?
 • Jakiego rodzaju leczenia potrzebuję?
 • Jaki jest cel kuracji?
 • Czy są inne możliwości leczenia?
 • Czy powinienem poddać się innym terapiom poza operacją?
 • Czy jest możliwość uzyskania drugiej opinii?
 • Jakie są rodzaje długo i krótkotrwałych skutków ubocznych leczenia?
 • Czy mogę otrzymać informacje na temat moich kuracji na piśmie?
 • Czy mogę skontaktować się z pielęgniarką specjalistyczną?
 • Jak częste będą wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia?
 • Co będzie się działo podczas wizyt kontrolnych?
 • Co w przypadku, gdy pomiędzy wizytami coś mnie zaniepokoi?
 • Czy jest coś, na co należy zwracać szczególną uwagę?

 

Pytania do lekarza w przypadku zaawansowanego raka jelita grubego

 • Jakiego rodzaju leczenie jest zalecane w przypadku nawrotu choroby?
 • Jakie są potencjalne skutki uboczne?
 • Czy jest możliwe, aby operacyjnie usunąć nowotwór wtórny?
 • Jakie inne terapie mogą mi pomóc w przypadku raka wątroby?
 • Czy w przypadku, gdy miałem już chemioterapię, istnieje inny rodzaj chemioterapii lub leku przeciwnowotworowego jaki mógłbym przyjąć?
 • Czy są jakieś kuracje eksperymentalne lub testy kliniczne, w których mógłbym wziąć udział?
 • Czy jest dostępny doradca, z którym mógłbym porozmawiać?
 • Co jeśli zdecyduję, że nie podejmuję leczenia?
 • Na jaką pomoc w kontrolowaniu objawów mogę liczyć?
 • Czy jest możliwość rozmowy pielęgniarką specjalistyczną?
 • Czy mogę otrzymać pomoc w zakresie kosztów dojazdów?

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/bowel-cancer/ssLINK/TREATING-BOWEL-CANCER, Maj 2015″