+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Nowotwór prostaty

Spis treści: Nowotwór prostaty

 1. Prostata
 2. Objawy raka prostaty
 3. Przyczyny i zagrożenia w przypadku raka prostaty
 4. Rodzaje raka prostaty
 5. Badania przesiewowe w kierunku raka prostaty
 6. Czy powinienem skontaktować się ze specjalistą w zakresie raka prostaty?
 7. O co zapytać lekarza?

 

1. Prostata (gruczoł krokowy)

Gdzie znajduje się prostata?
Mężczyźni mają niewielki gruczoł, wielkości orzecha laskowego, zwany gruczołem prostaty. Prostata jest zlokalizowana poniżej pęcherza. Otacza pierwszą część moczowodu, którym przepływa mocz z pęcherza do penisa. Tym samym przewodem wydostaje się również nasienie. Gruczoł prostaty dzieli się na 2 płaty: płat lewy i płat prawy.

 

Grafika przedstawia umiejscowienie prostaty i odbytu

Grafika przedstawia umiejscowienie prostaty i odbytu

 

Jakie funkcje pełni prostata?
Gruczoł prostaty odpowiada za produkcję części nasienia. Potrzebuje do tego męskiego hormonu płciowego – testosteronu, on sprawia, że prostata rośnie i funkcjonuje. Działanie niektórych kuracji na raka prostaty sprawia, że poziom testosteronu spada.

2. Objawy raka prostaty

Najczęstsze objawy nowotworu złośliwego i niezłośliwego przerostu prostaty są takie same:

 • Nagła potrzeba oddania moczu
 • Oddawanie moczu częściej niż zwykle, zwłaszcza w nocy
 • Trudności w oddawaniu moczu, wraz niemożnością oddania lub przerywanego oddawania
 • Uczucie niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza
 • Ból podczas oddawania moczu
 • Krew w moczu lub nasieniu

Co powoduje objawy?
Nowotwór złośliwy i niezłośliwy przerostu prostaty powodują objawy poprzez uciskanie moczowodu. Ucisk blokuje przepływ moczu.

Jeśli zauważyłeś u siebie jakieś objawy, skontaktuj się z lekarzem. Większość przypadków przerostu prostaty to łagodna postać nowotworu i może być łatwo wyleczona.

Warto również pamiętać o tym, że bardzo wczesna postać raka często nie daje żadnych objawów. Jakikolwiek wzrost prostaty jest zbyt mały, aby zauważyć jego wpływ na przepływ moczu.

Inne objawy raka prostaty
Rak prostaty często rośnie powoli, zwłaszcza u starszych mężczyzn. Objawy mogą być łagodne i występować przez lata. Niekiedy pierwsze objawy raka prostaty to jego przerzuty do kości, lecz nie jest to częstym przypadkiem. Komórki rakowe raka prostaty w kości mogą powodować ból w plecach, biodrach, miednicy lub innych obszarach kości. Jest to wtedy wtórny rak prostaty.

3. Przyczyny i zagrożenia w przypadku raka prostaty

Rak prostaty jest obecnie najpowszechniejszym nowotworem występującym u mężczyzn w Wielkiej Brytanii (nie licząc nowotworów skóry niebędących czerniakiem). Istnieje kilka znanych czynników ryzyka.

Wiek jest najbardziej znaczącym z nich. Ponad połowę wszystkich przypadków raka prostaty zdiagnozowano u mężczyzn powyżej 70. roku życia. Rzadko kiedy zdarza się rak prostaty u mężczyzn poniżej 50. roku życia.

Ryzyko zwiększa się w przypadku gdy:

 • Masz rodzinną historię zachorowań na raka prostaty lub raka piersi
 • Jesteś pochodzenia afrykańskiego lub karaibskiego – rak prostaty jest bardziej powszechny w tym wypadku niż u Azjatów i białych
 • Azjaci mają mniejsze ryzyko zachorowania niż biali

Dieta może wpłynąć na ryzyko zachorowania. Aktualnie przeprowadzanych jest wiele badań i dowody nie są jednoznaczne, jednakże w przypadku diety bogatej w nabiał ryzyko raka prostaty może wzrosnąć. Są dowody na to, że likopen obecny w pomidorach (zwłaszcza gotowanych lub przetworzonych) może to ryzyko obniżyć.

Niektóre badania wykazały, że cukrzyca obniża ryzyko raka prostaty. Istnieją dowody na to że regularne przyjmowanie aspiryny lub innego niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NLPZ) mogłoby zredukować ryzyko zachorowania.

4. Rodzaje raka prostaty

Po pobraniu próbek z prostaty, twój lekarz poinformuje cię jakiego rodzaju jest nowotwór. Komórki są pobierane poprzez biopsję. Patolog bada komórki w laboratorium pod mikroskopem. Komórki wyglądają różnie, w zależności od rodzaju nowotworu.

Ponad 9 na 10 przypadków raka prostaty są typu nazywanego rakiem gruczołowym zrazikowym. Ten typ nowotworu rozpoczyna się w komórkach gruczołowych prostaty.

Inne typy raka prostaty to między innymi:

 • Rak gruczołowy przewodowy
 • Rak z nabłonka dróg moczowych
 • Rak płaskonabłonkowy
 • Rakowiak
 • Rak drobnokomórkowy
 • Mięsak i rak mięsakowaty

 

„Cancer Research UK, http://www.cancerresearchuk.org/prod_consump/groups/cr_common/@cah/@gen/documents/generalcontent/about-prostate-cancer.pdf, Maj 2015″