+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Rak jajnika

Spis treści: O raku jajnika

 1. Jajniki
 2. Torbiele jajników
 3. Ryzyko i przyczyny raka jajnika
 4. Badania przesiewowe
 5. Objawy raka jajnika
 6. Czy powinnam umówić się do specjalisty?
 7. Rodzaje raka jajnika
 8. Pytania do Twojego lekarza odnośnie do raka jajnika

5. Objawy raka jajnika

Objawy wczesnego stadium raka jajnika
Objawy raka jajnika mogą być bardzo nieczytelne, szczególnie we wczesnym stadium choroby.

Objawy bardzo wczesnego stadium raka jajnika
Wiele kobiet z bardzo wczesnym rakiem jajnika nie zgłasza żadnych objawów. Wczesne objawy mogą obejmować ból w dolnych częściach podbrzusza lub z boku i /albo nadęte podbrzusze.

Objawy raka jajnika, który rozprzestrzenił się poza jajniki
Po rozprzestrzenieniu się raka poza jajniki, może on powodować objawy guza rosnącego gdziekolwiek w obszarze pomiędzy kośćmi biodrowymi (miednica). Może to powodować bóle dolnej części brzucha (podbrzusze), ból pleców, częstsze oddawanie moczu, zatwardzenia, ból podczas seksu lub spuchnięte podbrzusze. Kobiety mogą mieć także nieregularne miesiączki lub krwawienie po menopauzie.

Objawy zaawansowanego raka jajnika
Zaawansowany rak jajnika może powodować nawet więcej objawów, ponieważ rak rozprzestrzenił się do podbrzusza lub do innych części ciała. Może to obejmować mdłości, zatwardzenie, zmęczenie, duszności lub znaczne opuchnięcia podbrzusza. Możesz odczuwać utratę apetytu, zapełnienie po jedzeniu lub ogólną pełność podbrzusza.

Jeżeli masz którykolwiek z tych objawów, szczególnie gdy nie ustępują, zgłoś się do lekarza na kontrolę. Pamiętaj, oprócz raka jajnika również inne choroby mogą powodować te objawy. Większość kobiet z tymi objawami nie ma raka.

6. Czy powinnam spotkać się ze specjalistą ?

Dla lekarza rodzinnego decyzja o tym, czy podejrzewa raka jajnika, czy chodzi o coś mniej poważnego, może być bardzo trudna. Istnieją jednak szczególne objawy oznaczające, że Twój lekarz rodzinny powinien przeprowadzić pilne badania lub bezzwłocznie skierować Cię do specjalisty. Krajowe wytyczne stanowią, że lekarze rodzinni muszą Cię zbadać, jeżeli masz następujące objawy:

 • ból brzucha (podbrzusza) lub miednicy;
 • długotrwałe opuchnięcie lub wzdęcia brzucha (podbrzusza);
 • potrzeba częstszego niż zwykle (częstotliwość) lub bardziej nagłego (pilność) oddawania moczu;
 • utrata apetytu lub szybkie uczucie sytości.

Jeżeli Twój lekarz jest zaniepokojony, powinnaś przejść pełne badanie miednicy. Będzie to obejmować badanie wewnętrzne, jeżeli zgodzisz się na nie. Możesz być poddana badaniu CA125. Jest to ogólne badanie i samo z siebie nie jest w stanie zdiagnozować raka jajników. Może jednak pomóc wykazać, że coś jest nie tak. Jeżeli Twój lekarz rodzinny wyczuje guzek w brzuchu lub ma inne powody do zmartwienia, powinnaś być pilnie poddana badaniu USG. Jeżeli nie jest to możliwe, Twój lekarz rodzinny powinien skierować Cię do specjalisty. Twoja wizyta powinna być umówiona w czasie dwóch tygodni.

Jeżeli masz objawy i uważasz, że Twój lekarz rodzinny nie traktuje ich wystarczająco poważnie, możesz wziąć do niego ze sobą tę broszurę.

7. Rodzaje raka jajnika

Nabłonkowy rak jajnika jest najczęstszym rodzajem raka, stanowiącym około 9 z 10 guzów jajnika (90%). Rzadsze rodzaje nowotworów jajników obejmują guzy zarodkowe (rak komórek wytwarzających jajeczka) i mięsaki.

Nabłonkowy rak jajnika zaczyna się zazwyczaj w warstwie powierzchniowej pokrywającej jajnik. Istnieją różne podtypy nabłonkowego raka jajnika. Najczęstsze są poważne nabłonkowe nowotwory jajnika. Lekarze uważają obecnie, że niektóre poważne przypadki raka zaczynają się w komórkach na końcu jajowodów, a następnie przenoszą do jajnika. Innymi podtypami nabłonkowego raka jajników są rak śluzowy, endometrialny, jasnokomórkowy, niezróżnicowany lub niesklasyfikowany. W tym momencie są one traktowane w ten sam sposób. Niemniej lekarze i badacze koncentrują się na tym, czy mniej pospolite podtypy muszą być traktowane w inny sposób niż surowiczy nabłonkowy rak jajnika.

Guzy graniczne jajnika
Guzy graniczne jajników różnią się od raka jajnika, ponieważ nie wrastają w tkankę jajnika (stroma). Noszą nazwę guzów o niskim potencjale złośliwości. Około 10 ze 100 nabłonkowych nowotworów jajnika (10%) jest tego typu. Graniczne nowotwory jajnika rosną powoli a większość diagnozuje się na wczesnym etapie, gdy nieprawidłowe komórki nadal znajdują się w jajniku. Są one leczone zazwyczaj tylko operacyjnie.

8. Pytania do Twojego lekarza odnośnie do raka jajników

 • Jak dowiedzieć się, czy mam raka jajników?
 • Moja matka miała raka jajników. Jaki to ma wpływ na moje ryzyko? Czy są jakieś objawy, na które muszę uważać?
 • Czy jest coś, co mogę zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jajników?
 • W mojej rodzinie występuje rak jajników. Czy można skierować mnie do rodzinnej poradni genetycznej?
 • Chciałabym mieć wykonane badanie przesiewowe. Jak mogę podejść do sprawy?
 • Czy badania genetyczne są dostępne dla kobiet z rakiem jajników w rodzinie?

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/ovarian-cancer/ssLINK/ABOUT-OVARIAN-CANCER, Maj 2015″