+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

O raku macicy

Spis treści: O raku macicy

 1. Macica
 2. Ryzyko i przyczyny raka macicy
 3. Badania przesiewowe w kierunku raka macicy
 4. Objawy raka macicy
 5. Rodzaje raka macicy
 6. Czy powinnam spotkać się ze specjalistą od raka macicy?
 7. Jakie pytania zadać swojemu lekarzowi

1. Macica

Macica jest częścią kobiecego układu rozrodczego.

Układ rozrodczy składa się z pochwy, macicy (łono), szyjki macicy (szyjka macicy), jajowodów i jajników. Macica jest workiem mięśnia w kształcie gruszki, który utrzymuje i chroni dziecko podczas ciąży. Rak macicy może nosić kilka różnych nazw. Lekarze często nazywają go rakiem macicy, ponieważ macica jest medyczną nazwą łona. Może także nosić nazwę raka endometrium. Endometrium jest wyściółką macicy. Rak endometrialny jest najczęstszym rakiem macicy.

Schemat pokazujący części żeńskiego układu rozrodczego

Schemat pokazujący części żeńskiego układu rozrodczego

Mimo że szyjka macicy jest częścią macicy, rak szyjki macicy bardzo różni się od raka macicy. Mają różne prognozy i czasem różne metody leczenia.

2. Ryzyko i przyczyny raka macicy

Rak macicy jest najczęściej diagnozowany u kobiet pomiędzy 60 i 79 rokiem życia. Nie wiemy, co dokładnie powoduje powstanie raka macicy. Są jednak rzeczy, o których wiemy, że zwiększają ryzyko i inne wydające się je zmniejszać.

 • Kobiety z nadwagą lub otyłe są ogólnie bardziej narażone na raka macicy, niż kobiety o normalnej wadze.
 • Czynniki powiązane z Twoją historią menstruacji mogą zwiększyć ryzyko rozwinięcia raka macicy, wliczając wczesne rozpoczęcie okresów i późne przejście menopauzy.
 • Posiadanie dziecka zmniejsza ryzyko raka macicy. Jeżeli masz więcej niż jedno dziecko, ryzyko jest obniżone nawet bardziej.

3. Badania przesiewowe w kierunku raka macicy

Badania przesiewowe oznaczają wykonywanie badań zdrowych ludzi, niewykazujących objawów, aby sprawdzić, czy nie mają wczesnego stadium choroby.

Zanim możliwe będzie wykonanie badania przesiewowego na jakikolwiek rodzaj raka, lekarze muszą mieć do dyspozycji precyzyjne badanie. Badanie musi być rzetelne przy wykrywaniu występujących obecnie nowotworów. Nie może również dawać fałszywie pozytywnego wyniku u osób, które nie mają raka.

W tym momencie nie ma badania przesiewowego, które jest wystarczająco dokładne i rzetelne, by wykrywać raka macicy u ogólnej populacji.

Niektóre kobiety z rodzin obciążonych określonymi rodzajami raka wykazują większe ryzyko zachorowania. Takie rodziny noszą nazwę HNPCC lub zespołu Lynch. Takie kobiety mogą skorzystać na regularnych kontrolach pod kątem raka macicy.

4. Objawy raka macicy

Najczęstszym objawem raka macicy jest nieprawidłowe krwawienie z macicy – szczególnie u kobiet, które przeszły menopauzę i nie miesiączkują. W około 90 na 100 przypadków raka macicy (90%) wykrywa się poprzez pomenopauzalne lub nieregularne krwawienie z pochwy. Nieregularne krwawienie może być

 • Krwawieniem z pochwy po menopauzie
 • Niezwykle ciężkie lub krwawienie występujące pomiędzy miesiączkami
 • Upławy – od różowych i wodnistych do ciemnych i o zgniłym zapachu

Mniej częste objawy raka macicy Less mogą obejmować ból i dyskomfort w dolnej części podbrzusza i ból podczas stosunków płciowych. Twój lekarz może także wyczuć, że Twoja macica jest powiększona i opuchnięta.

Zaawansowany rak macicy może powodować więcej objawów, szczególnie, jeżeli rak rozprzestrzenił się na inne części ciała. Wiele z tych objawów jest nieczytelnych i mogą być trudne do wykrycia. Są one często powodowane przez inne pospolitsze choroby, niż rak macicy.

Niektórzy lekarze kierują kobiety z tych rodzin na USG dopochwowe i histeroskopie, gdy mają one około 25 do 30 lat. Inni lekarze mogą tylko wykonywać badania, gdy wykazujesz objawy. Nie ma jednej zaakceptowanej metody wykonywania badań przesiewowych raka macicy dla tych rodzin i lekarze czekają na krajowe wytyczne.

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/womb-cancer/ssLINK/ABOUT-WOMB-CANCER, Maj 2015″