+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Rak piersi

Spis treści: O Raku piersi

1. Piersi i układ limfatyczny
2. Wczesne rozpoznawanie raka piersi
3. Objawy
4. Zdiagnozowanie zagrożenia rakiem piersi
5. Dziedziczenie raka piersi
6. Potencjalne zagrożenia
7. Możliwe czynniki chroniące przed zachorowaniem
8. Dieta i ryzyko nowotworu piersi
9. Typy nowotworów piersi
10. Nowotwór piersi u mężczyzn
11. Badanie przesiewowe
12. Czy wskazana jest wizyta u specjalisty
13. Badania przyczyn i zapobieganie rakowi piersi
14. Pytania do Twojego lekarza

 

1. Piersi i układ limfatyczny

Piersi składają się z tkanki tłuszczowej, tkanki łącznej oraz tkanki gruczołowej podzielonej na zraziki. System przewodów biegnie od zrazików do brodawki sutkowej.

Układ węzłów chłonnych

Grafika przedstawia układ węzłów chłonnych wewnątrz i wokół piersi

Rozmiar piersi i ich gęstość
Piersi zazwyczaj nie są tej samej wielkości. Mogą również być inne w dotyku, zależnie od momentu cyklu – na przykład tuż przed miesiączką mogą być guzowate. Młodsze kobiety mają strukturę bardziej gruczołową, co sprawia że piersi są gęściejsze. Gdy kobieta przejdzie menopauzę, tkanka gruczołowa jest stopniowo zastępowana tkanką tłuszczową, która jest mniej gęsta.

Gruczoły limfatyczne
Obszar tkanki gruczołu sutkowego sięga do dołu pachowego. W miejscu pachy znajduje się wiele gruczołów limfatycznych, znanych jako węzły chłonne. Są one częścią układu limfatycznego. Układ limfatyczny jest złożony z systemu gruczołów limfatycznych połączonych przewodami na obszarze całego ciała, zwanymi naczyniami limfatycznymi. Limfa jest żółtym płynem który przepływa przez układ limfatyczny, aby na koniec dostać się do żył. Układ ten pomaga usunąć zbędne produkty przemiany materii.
Gruczoły limfatyczne są ważne w diagnostyce nowotworu, ponieważ jakakolwiek komórka nowotworowa, która wyodrębni się od guza, może być przeniesiona przez limfę do najbliższego gruczołu limfatycznego. Jeśli cierpisz na nowotwór, ale nie ma żadnych komórek nowotworowych w twoich gruczołach limfatycznych, nowotwór ten ma mniejsze szanse na przerzuty.
Grafika przedstawia układ gruczołów limfatycznych wokół piersi.

Węzły chłonne

Grafika przedstawia układ gruczołów limfatycznych wokół piersi.

 

2. Wczesne rozpoznawanie raka piersi

Im wcześniej zdiagnozuje się nowotwór piersi, tym większe szanse jego wyleczenia. Bycie świadomym zmian w piersi oznacza po prostu obserwowanie jak wyglądają twoje piersi zazwyczaj, a jak w poszczególnych okresach cyklu. Jeśli zauważysz zmianę, która nie jest dla ciebie normalna, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Jakich zmian należy szukać?
Nie ma potrzeby badania piersi codziennie lub co tydzień. Niektóre kobiety mają bardziej guzowate piersi podczas miesiączki. Jeśli guzowatość mija wraz z cyklem miesiączkowym, nie ma powodu do obaw.

Najłatwiej jest zbadać piersi pod prysznicem lub w kąpieli. Przesuń namydloną dłonią po obu piersiach i w górę ramienia. Szukaj zmian w wielkości, kształcie i miękkości piersi. Pięć punktów kodeksu badania piersi mówi:

 • Wiedz co jest dla ciebie normalne
 • Patrz i dotykaj
 • Wiedz jakich zmian szukać
 • Zgłaszaj natychmiast wszelkie zmiany
 • Pojawiaj się na badaniach przesiewowych gdy otrzymujesz na nie zaproszenie

 

3. Objawy nowotworu piersi

Pierwszym objawem nowotworu piersi zaobserwowanym przez wiele kobiet jest guzek w piersi. Jednakże 9 na 10 guzków w piersi (90%) jest łagodne. To oznacza, że nie jest to rak. Jednakże gdy dostrzeżesz guzek, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Na co zwracać uwagę?
Zmiany które mogą być spowodowane nowotworem:

 • Guzek lub zgrubienie w obszarze piersi
 • Zmiana w rozmiarze lub kształcie piersi
 • Wciągnięcie skóry
 • Zmiana w kształcie brodawki sutkowej, zwłaszcza gdy brodawka zanika, jest wciągnięta lub ma nieregularny kształt
 • Krwawa wydzielina z brodawki sutkowej
 • Wysypka na brodawce sutkowej lub w jej obszarze
 • Opuchlizna lub guzek w dole pachowym

Te oznaki nie zawsze wiążą się z nowotworem. Jednakże w przypadku gdy którąkolwiek z nich zauważysz u siebie, należy ją przebadać.

W rzadkich przypadkach występuje rak zapalny piersi, cała pierś może być zaczerwieniona i w stanie zapalnym, oraz bardzo bolesna. Inny rzadki typ raka piersi objawia się wysypką na i wokół brodawki sutkowej. Ten rodzaj nosi nazwę choroby Pageta. Przypomina egzemę i często jest z nią mylony.

 

4. Zdiagnozowane zagrożenia rakiem piersi

Naukowcy zidentyfikowali wiele rzeczy, które mogą wpłynąć na ryzyko zachorowania na raka piersi. Ryzyko zwiększa się z wiekiem. W przypadku przebytej przez ciebie, bądź kogoś z twojej rodziny, choroby nowotworowej ryzyko jest również zwiększone. Szczególny wzrost ryzyka jest obecny w gdy posiadasz gen nowotworu piersi. Historia chorób piersi nie związanych z nowotworem lub raka przewodowego nienaciekającego (DCIS) lub raka zrazikowego nienaciekającego (LCIS), również są czynnikami zwiększającymi ryzyko.

Czynniki hormonalne
Istnieje kilka czynników hormonalnych, które zwiększają ryzyko:

 • Wyższy poziom hormonów we krwi po menopauzie
 • Wczesne rozpoczęcie miesiączkowania i późna menopauza
 • Bezdzietność bądź późne macierzyństwo
 • Przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lub pigułek antykoncepcyjnych

Tryb życia i historia leczenia
Są również czynniki związane z trybem życia, które zwiększają ryzyko, włączając w to alkohol, masę ciała oraz pracę na nocne zmiany. Niektóre typy leczenia mogą wpłynąć na ryzyko zachorowania na raka piersi, na przykład przyjmowanie leków na nadciśnienie lub bycie wystawionym na promieniowanie, włączając w to leczenie chłoniaka ziarniczego (limfomy Hodgkina).

“Cancer Research UK, www. cancerresearchuk.org/about-cancer, Maj 2015”