+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Wtórny rak piersi

Spis treści: Wtórny rak piersi

1. Czym jest wtórny rak piersi
2. Symptomy wtórnego raka piersi
3. Badania w celu wykrycia wtórnego raka piersi
4. Rodzaje leczenia wtórnego raka piersi
5. Terapia hormonalna
6. Chemioterapia
7. Radioterapia
8. Terapia biologiczna
9. Kontrolowanie symptomów wtórnego raka piersi
10. Życie z wtórnym rakiem piersi
11. Twoje uczucia i wtórny rak piersi

 

1. Czym jest wtórny rak piersi

Rak składa się z miliona komórek rakowych. Formują one nowotwór. Oryginalny rak jest nazywany nowotworem pierwotnym lub rakiem pierwotnym. Niektóre komórki mogą się oddzielić i rozprzestrzenić na inne części ciała i uformować nowy nowotwór. Nowy nowotwór nosi nazwę metastazy lub raka wtórnego. Wtórny rak piersi występuje zatem wówczas, gdy rak pochodzący z piersi przerzuca się na inną część ciała. Komórki rakowe są przenoszone w krwiobiegu lub przez układ limfatyczny. Nie zawsze formułują one raka wtórnego po zakorzenieniu się w nowym miejscu. Mogą pozostać nieaktywne (uśpione) przez wiele lat przed, zanim utworzą nowy nowotwór.

Gdzie mogą się przerzucić komórki raka piersi
W przypadku komórek raka piersi przerzuty występują częściej do określonych części ciała. Najczęściej przerzuty występują do węzłów chłonnych, kości lub wątroby. Mogą także występować przerzuty do płuc lub rzadko do mózgu. Wtórny rak piersi może wpływać tylko na jeden obszar ciała, jak i na kilka obszarów jednocześnie.
 

2. Objawy wtórnego raka piersi

Objawy zależą od tego, gdzie występują przerzuty. Wtórny rak piersi może powodować następujące ogólne objawy:

 •  większe zmęczenie
 • niskie poziomy energii
 • złe samopoczucie
 • zmniejszony apetyt

Pamiętaj, że większość tych objawów mogą wywołać pospolite choroby, takie jak przeziębienie, grypa czy obrażenia. Jeżeli występujące objawy, utrzymujące się przez ponad tydzień lub dwa, wywołują Twój niepokój, skontaktuj się z lekarzem, specjalistą od raka piersi lub pielęgniarką.
Objawy wtórnego raka piersi w zależności od miejsca przerzutu

 • Rak w węzłach chłonnych może powodować puchnięcie lub występowanie guzków pod pachą lub w innym miejscu ciała. Jeżeli zaatakowane są gruczoły limfatyczne pod pachą, może wystąpić opuchlizna ręki i ramienia.
 • Wtórny rak piersi w kości może powodować ból w zaatakowanej kości. Jeżeli rak nie jest leczony, kość może osłabić się i złamać. Czasem może występować nagromadzenie się wapnia w krwi. Może to powodować zmęczenie, nudności, podrażnienie, dezorientację, zatwardzenie i pragnienie.
 • W przypadku przerzutu raka piersi do wątroby, dotknięta osoba może się czuć chora i zmęczona. Może również odczuwać dyskomfort po prawej stronie podbrzusza, opuchnięcie podbrzusza, nudności i utratę apetytu.
 • Kobiety z wtórnym rakiem piersi w płucach zauważają zazwyczaj kaszel lub szybko dostają zadyszki.
 • Jeżeli wtórny rak piersi rozwinie się w mózgu, możesz odczuwać bóle głowy lub nudności. Możesz także odczuwać osłabienie części ciała lub zauważyć zmiany w zachowaniu.

 

3. Badania w celu wykrycia wtórnego raka piersi

Istnieje wiele różnych badań stosowanych do wykrywania przerzutów raka piersi. Badania różnią się w zależności od objawów i miejsca podejrzewanego o wystąpienie przerzutu. Można przeprowadzić badania tomograficzne całego ciała. Jako że kości, wątroba i płuca są najczęstszym miejscem wystąpienia wtórnego raka piersi, najpewniej zostaną wykonane badania pod kątem przerzutów do wspomnianych części ciała. Może to obejmować:

 • badania krwi w celu sprawdzenia funkcji wątroby oraz badanie ultrasonograficzne lub tomograficzne wątroby, jeżeli wyniki laboratoryjne są nieprawidłowe;
 • prześwietlenie, by sprawdzić, czy wystąpiły przerzuty do płuc;
 • badanie tomograficzne lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego mózgu;
 • badanie diagnostyczne PET w celu sprawdzenia, w których częściach ciała komórki są bardziej aktywne niż normalnie;
 • biopsja (usunięcie małego fragmentu tkanki) obszarów raka w płucach lub wątrobie.

Wtórny rak musi być rozmiarów groszku, by lekarze byli w stanie go wykryć. Niestety nie ma badania, które pozwalałoby wykryć mniejsze nowotwory. Dlaczego takie badania nie są częścią badań rutynowych? Większość lekarzy wykonuje skany i inne badania tylko przy podejrzeniu, że dzieje się coś złego. Regularne wykonywanie takich badań nie powstrzyma przerzutów. Wcześniejsze wykrycie przerzutu często nie zmienia decyzji lekarzy o leczeniu.

Jednym z najważniejszych powodów niewykonywania badań zbyt często jest promieniowanie towarzyszące tym badaniom, którego lekarz stara się uniknąć, jeżeli nie jest konieczne.
O co pytać lekarza przy badaniach pod kątem wtórnego raku piersi?

 • Skąd mogę wiedzieć, czy bóle są objawami nawrotu raka piersi?
 • Jak często muszę poddawać się badaniom?
 • Czy mogę poprosić o wykonanie badania?
 • Czy potrzebuję jakichkolwiek badań?
 • Jakim rodzajom badań zostanę poddana?
 • Jak dokładne są te badania?
 • Jak długo będę czekać na moje badanie?
 • Jak długo będę czekać na wyniki?
 • Czy jest ktoś, kto może mnie wspierać, gdy będę czekać na wyniki?
 • Jak będzie wyglądać moje leczenie, jeżeli wystąpi nawrót raka?
 • Jak będzie wyglądać moje leczenie, jeżeli wystąpią przerzuty?

 

4. Rodzaje leczenia wtórnego raka piersi

Twój lekarz specjalista weźmie pod uwagę różne czynniki przy wyborze najlepszego dla Ciebie sposobu leczenia, biorąc pod uwagę zaatakowaną część ciała, przebyte leczenie, ogólny stan zdrowia i to, czy przechodziłaś już menopauzę. Wtórny rak piersi może zareagować na kilka rodzajów leczenia. Lekarze spróbują z leczeniem, które powoduje najmniej skutków ubocznych. Pamiętaj, że wtórny rak piersi można poprzez leczenie utrzymywać przez jakiś czas pod kontrolą. Przykładowe rodzaje leczenia wtórnego raka piersi to

 • terapia hormonalna (zatrzymanie wzrostu raka poprzez zablokowanie działania hormonów);
 • chemioterapia (leczenie za pomocą leków zabijających komórki rakowe);
 • terapia biologiczna (leczenie zatrzymujące wzrost lub powodujące zmniejszenie raka);
 • radioterapia (leczenie wysokoenergetycznymi promieniami wycelowanymi w raka);
 • leki do kontroli objawów, takich jak nudności, ból lub osłabienie kości.

Jak możesz się czuć
Większość ludzi doznaje szoku, dowiadując się, że ma nawrót nowotworu i będzie wymagać dalszego leczenia. Możesz chcieć porozmawiać o celach i skutkach ubocznych leczenia z rodziną i przyjaciółmi. Możesz także porozmawiać z doradcą lub pielęgniarką zajmującą się chorymi na raka piersi. Twój lekarz zrozumie, jeżeli nie będziesz chciała od razu decydować o rozpoczęciu leczenia. Możesz chcieć uzyskać więcej informacji o innych opcjach leczenia. Możesz też potrzebować trochę czasu zanim zdecydujesz, co robić dalej.

 

5. Terapia hormonalna wtórnego raka piersi

Hormony, takie jak żeńskie hormony płciowe, estrogen i progesteron, mogą powodować podział i rozrost niektórych nowotworów piersi. Tak więc leki blokujące działanie hormonów lub zmieniające ich poziomy w organizmie, mogą leczyć wtórne nowotwory piersi. Terapia hormonalna może zatrzymać lub spowolnić rozwój komórek rakowych i redukować objawy. Terapia hormonalna zdaje się działać najlepiej w przypadku nowotworów o dodatnich receptorach estrogenowych i spowalnia rozrost raka atakującego kości lub skórę. Tamoksyfen jest rodzajem terapii hormonalnej. Może pomóc kobietom z wtórnym rakiem piersi niezależnie od tego, czy przeszły menopauzę. Inhibitory aromatazy są innym rodzajem terapii hormonalnej i są głównie stosowane w leczeniu kobiet po menopauzie.

Różne leki stosowane w terapii hormonalnej mają różne skutki uboczne.

Progesteron
Sztuczny progesteron może kontrolować wzrost niektórych komórek raka piersi. Jeżeli inhibitory aromatazy lub tamoksyfen przestaną działać, Twój lekarz może zasugerować w zamian terapię progesteronem. Progesteron można przyjmować w formie tabletek lub zastrzyków.

Wyłączanie jajników
Jeżeli nie przeszłaś jeszcze menopauzy i masz wtórny nowotwór piersi, Twój specjalista zasugeruje prawdopodobnie leczenie zatrzymujące produkcję estrogenu przez jajniki. Możesz mieć operację w celu usunięcia jajników, radioterapię jajników lub comiesięczne zastrzyki leku zwanego gesorelin (Zoladex). Wszystkie te podejścia powodują wcześniejsze wystąpienie menopauzy, wraz z jej objawami. Istnieją sposoby na ograniczenie objawów menopauzy.
 
Opracowano na podstawie Informacji dla Pacjenta Cancer Research UK na stronie Cancer Help UK w październiku 2014 roku. CancerHelp UK nie zostało stworzone w celu udzielania porad medycznych lub profesjonalnych usług i ma charakter edukacyjny. Informacje zawarte na CancerHelp UK oraz przekazane przez nasz zespół pielęgniarek nie zastępują profesjonalnej opieki i nie powinny być wykorzystywane w celu diagnozy lub leczenia problemu zdrowotnego. Jeśli masz, lub podejrzewasz, że masz problem zdrowotny, zwróć się do swojego lekarza. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Cancer Research UK 2014. Cancer Research UK jest zarejestrowaną organizacją charytatywną w Anglii i Walii (1089464), Szkocji (SC041666) oraz na Wyspie Man (1103).

“Cancer Research UK, www. cancerresearchuk.org/about-cancer, Maj 2015”