+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Wtórny rak piersi

Spis treści: Wtórny rak piersi

1. Czym jest wtórny rak piersi
2. Symptomy wtórnego raka piersi
3. Badania w celu wykrycia wtórnego raka piersi
4. Rodzaje leczenia wtórnego raka piersi
5. Terapia hormonalna
6. Chemioterapia
7. Radioterapia
8. Terapia biologiczna
9. Kontrolowanie symptomów wtórnego raka piersi
10. Życie z wtórnym rakiem piersi
11. Twoje uczucia i wtórny rak piersi
 

6. Chemioterapia przy wtórnym raku piersi

Chemioterapia opiera się na lekach niszczących komórki rakowe.

 • Po wykryciu wtórnego raka piersi Twój specjalista może zasugerować chemioterapię lub terapię hormonalną. Najpewniej zostanie zasugerowana chemioterapia, jeżeli
 • Twój rak nie wykazuje wielu receptorów estrogenu, tak więc terapia hormonalna prawdopodobnie nie zadziała;
 • Twój rak znajduje się w wątrobie lub płucach;
 • przechodziłaś już terapię hormonalną i już nie kontroluje ona Twojego raka.

Jak będzie przebiegać leczenie
Chemioterapię przyjmuje się zazwyczaj w seriach co kilka tygodni. Kompletne leczenie może trwać kilka miesięcy. Niektóre leki stosowane w chemioterapii są dostępne jako tabletki lub kapsułki, ale najczęściej są one wstrzykiwane do krwiobiegu. W przypadku większości pacjentów nie ma konieczności hospitalizacji. Czasami jednak będziesz musiała zostać w szpitalu na jeden lub dwa dni.
Leki stosowane w chemioterapii W wielu przypadkach leki stosowane do leczenia wtórnego raka piersi są tymi samymi, które są stosowane przy pierwotnym raku piersi. Do najczęściej stosowanych leków przy wtórnym raku piersi należą paclitaxel (Taxol), docetaxel (Taxotere), capecitabine (Xeloda), vinorelbine (Navelbine) i gemcitabine (Gemzar).

 

7. Radioterapia przy wtórnym raku piersi

Radioterapia wykorzystuje wysokoenergetyczne promienie do niszczenia komórek rakowych. Radioterapia jest pomocna przy leczeniu kobiet z wtórnym rakiem piersi w kościach, skórze, gruczołach limfatycznych w pachach lub częściach mózgu.

Jak może pomóc radioterapia
Radioterapia zmniejsza raka a tym samym zmniejsza nacisk na nerwy i redukuje ból. Wtórny rak może osłabić kości, ponieważ rosnące komórki rakowe niszczą kość. Po radioterapii kości narastają, zastępując utraconą tkankę kostną, dzięki czemu kości stają się ponownie silne i mniej podatne na złamania.

Radioterapia strontem
Jest to metoda radioterapii opierająca się na zastrzykach. Może być przydatna, jeżeli rak piersi szeroko przerzucił się na kości. Ten rodzaj leczenia służy kontroli bólu kości. Może także spowolnić rozwój raka w kościach.

Skutki uboczne
Wtórny rak piersi wymaga zazwyczaj tylko krótkiej radioterapii, tak więc większość kobiet doświadcza tylko kilku skutków ubocznych. Radioterapia może zniszczyć niektóre normalne komórki wokół raka. Leczenie może spowodować, że będziesz czuła się przez chwilę zmęczona. W przypadku stosowania terapii na mózg może nastąpić pewna utrata włosów. W przypadku radioterapii brzucha (żołądek lub podbrzusze) lub mózgu możesz odczuwać nudności. Nudności mogą być zwalczane lekami (środki przeciwwymiotne) przepisanymi przez Twojego lekarza.

 

8. Terapia biologiczna wtórnego raka piersi

Terapie biologiczne stosuje się w celu wstrzymania sygnałów nakazujących rozrost komórek rakowych. Niektóre rodzaje terapii biologicznej mogą skurczyć raka piersi lub zatrzymać jego wzrost, dla kontrolowania go przez pewien czas. Leczenie stosowane w UK względem wtórnego raka piersi obejmuje Herceptin (trastuzumab), lapatinib (Tyverb), pertuzumab (Perjeta), everolimus (Afinitor) i denosumab (Prolia, Xgeva).

Herceptin (trastuzumab)
Trastuzumab jest najczęściej stosowaną terapią biologiczną wtórnego raka piersi. Jest przeciwciałem monoklonalnym, atakującym nadmiernie rosnące komórki stymulując białka, zwane HER2. Do 3 z 10 wtórnych raków piersi, które się rozprzestrzeniły (30%) wytwarza za dużo tego białka. Lek aplikuje się w kroplówce lub zastrzyku podskórnym. Zazwyczaj otrzymuje się je co tydzień lub co 3 tygodnie tak długo, jak długo kontroluje to raka. Terapia może być połączona z chemioterapią lub z innymi lekami terapii biologicznej.

Lapatinib (Tyverb)
Lapatinib jest czasami stosowany z lekiem chemoterapeutycznym pod nazwą capecitabine (Xeloda) do leczenia zaawansowanego raka piersi, wykazujących receptory dla HER2 w swoich komórkach. Lek przyjmuje się codziennie w formie tabletek.

Pertuzumab (Perjeta)
Pertuzumab jest czasem stosowany do leczenia raka piersi, który się rozprzestrzenił lub powrócił do piersi. Lek jest podawany dożylnie. Jest on podawany z herceptinem i chemoterapeutykiem o nazwie docetaxel.

Everolimus (Afinitor)
Everolimus jest rodzajem blokera wzrostu raka o nazwie inhibitor mtor. Pomaga on leczyć zaawansowanego raka piersi. Przyjmuje się go codziennie w formie tabletek. Podaje się go wraz z lekiem hormonalnym o nazwie exemestane (Aromasin). Denosumab (Prolia, Xgeva) Denosumab (wymawia się den-o-su-mab) jest przeciwciałem monoklonalnym. Gdy nastąpi przerzut nowotworu do kości, może spowodować ich osłabienie i ból.

Denosumab pomaga wzmocnić kości, co obniża ryzyko złamań i pomaga kontrolować ból. Ma on formę zastrzyków podskórnych co 4 tygodnie lub co 6 miesięcy.
 

9. Kontrolowanie objawów wtórnego raka piersi

Objawy wtórnego raka piersi zależą głównie od umiejscowienia raka. Jeżeli Twoje objawy nie są poprawnie kontrolowane, poproś o konsultację z pielęgniarką zajmującą się kontrolą objawów lub opieką paliatywną. Pielęgniarki są często częścią zespołu opieki paliatywnej w szpitalach lub w lokalnych hospicjach. Mogą one pomóc osobom z objawami raka i szukającymi porady. Twój lekarz specjalista lub pielęgniarka zajmująca się osobami z rakiem mogą Cię do nich skierować.

Ból
Wiele osób z rakiem nie odczuwa bólu. W przypadku bólu często pomaga leczenie. Na przykład powiększona wątroba może powodować ból po prawej stronie ramienia. Ból można zredukować poprzez terapię hormonalną, chemioterapię lub terapię biologiczną zmniejszającą raka w wątrobie. Ból kości spowodowany wtórnymi nowotworami kości można leczyć radioterapią lub chemioterapią lub za pomocą leków zwanych bisofonianami
Jeżeli odczuwasz ból, który nie jest kontrolowany poprzez leczenie raka, jest wiele dostępnych leków przeciwbólowych. Ból można zazwyczaj bardzo dobrze kontrolować. Pierwszym krokiem jest powiedzenie lekarzowi lub pielęgniarce o bólu, aby mogli znaleźć odpowiednie dla Ciebie leki przeciwbólowe.

Inne objawy
Jest wiele leków i metod leczenia, które mogą pomóc kontrolować objawy, takie jak

 • problemy z oddychaniem,
 • kaszel,
 • zatwardzenie,
 • nudności,
 • wysoki poziom wapnia we krwi,
 • nacisk na rdzeń kręgowy,
 • zatrzymanie płynów i opuchlizny,
 • utrata apetytu,
 • problemy ze spaniem,
 • zmęczenie i osłabienie.

O co pytać lekarza w przypadku leczenia wtórnego raka piersi

 • Jakie będą najlepsze metody leczenia?
 • Jaki jest cel leczenia?
 • Czy mam wybór rodzaju leczenia?
 • Czy jest pielęgniarka lub konsultant zajmujący się opieką osób chorych na raka, z którymi mogę porozmawiać?
 • Jakie są skutki uboczne leczenia?
 • Jakie mogę otrzymać informacje pisemne o moim leczeniu?
 • Kiedy rozpocznie się leczenie?
 • Jak długo będzie trwało leczenie?
 • Czy jest jakiś numer, pod który mogę zadzwonić jeżeli zacznę się martwić?
 • Czy są jakieś badania kliniczne lub leczenie eksperymentalne, które mogłoby mi pomóc?
 • Co się stanie, jeżeli postanowię przerwać leczenie?

 

10. Życie z wtórnym rakiem piersi

Radzenie sobie z diagnozą może być ciężkie zarówno praktycznie, jak i emocjonalnie. Na początku będziesz czuła się smutna, przestraszona i zagubiona. Możesz też uważać, że nie masz nad niczym kontroli. Jak wtórny rak piersi może wpłynąć na Ciebie fizycznie

Rak i jego leczenie może powodować fizyczne zmiany w Twoim ciele. Być może będziesz musiała radzić sobie ze zmęczeniem i apatią, szczególnie podczas leczenia. Jeśli utrzymujesz stosunki seksualne, zmiany fizyczne mogą mieć wpływ na życie seksualne.

Radzenie sobie praktycznie
Oprócz radzenia sobie ze strachem i niepokojem diagnozy wtórnego raka, będziesz musiała zmierzyć się z praktyczną stroną sytuacji. Ważne jest, abyś pamiętała, że nie musisz rozwiązywać wszystkich problemów na raz. Poradzenie sobie ze wszystkim może trochę zająć. Nie bój się prosić o pomoc, jeżeli jej potrzebujesz. Twój lekarz lub pielęgniarka będą wiedzieć, z kim możesz się skontaktować, aby otrzymać pomoc. Mogą skontaktować Cię z ludźmi specjalnie przeszkolonymi do wspierania pacjentów z rakiem. Ci ludzie chcą, żebyś wiedziała, że możesz liczyć na ich wsparcie. Tak więc skorzystaj z ich pomocy, jeżeli będziesz czuła taką potrzebę. Część dotycząca radzenia sobie z rakiem na naszej stronie internetowej zawiera wiele pomocnych informacji. Jest też wiele organizacji, które mogą pomóc.
 

11. Twoje uczucia i wtórny rak piersi

Odkrycie, że masz wtórnego raka piersi przynosi wiele różnych uczuć. Możesz czuć się całkowicie zszokowana i sparaliżowana. Możesz także odczuwać złość. Życie z wtórnym rakiem piersi przyrównuje się do jazdy na emocjonalnej kolejce górskiej. Czasem możesz czuć się bardzo smutna. W innych momentach może czuć się pozytywnie i pełna nadziei. Niektóre kobiety z wtórnym rakiem piersi zauważają, że ich codzienne życie niewiele się zmieniło. Rak staje się jak każda inna choroba przewlekła. Może powodować okresowe problemy, ale niektórzy ludzie radzą sobie z nim z dnia na dzień. Czasem możesz czuć się przytłoczona i smutna i możesz odkryć, że pomocne jest porozmawianie z kimś. Kto może Ci pomóc
Możesz otrzymać pomoc od Twojej pielęgniarki. Możesz także skontaktować się z innymi kobietami z rakiem piersi poprzez grupy wsparcia. Wiele osób uważa to za pomocne. Niektóre kobiety uważają, że poradnictwo pomaga im zrozumieć ich uczucia. Możesz także dołączyć do rakowego forum w Internecie, aby dzielić się myślami i uczuciami.
O co pytać lekarza na temat życia z wtórnym rakiem piersi

 • Jak mogę radzić sobie z leczeniem?
 • Jak lekarz może pomóc mi radzić sobie z objawami?
 • Czy jest jakaś pielęgniarka, z którą mogę się spotkać?
 • Jak powiedzieć rodzinie o nawrocie raka?
 • Nie chcę martwić rodziny, czy jest więc ktoś inny, z kim mogę porozmawiać?
 • Czy jest dostępne poradnictwo?
 • Czy muszę płacić za poradnictwo?
 • Jak mogę dzielić doświadczenia z innymi kobietami w mojej sytuacji?
 • Jak mogę otrzymać praktyczną pomoc?
 • Czy jest ktoś, kto może mi poradzić w kwestiach finansowych, wliczając ubieganie się o świadczenia?
 • Kto może mi powiedzieć o tym, co może wydarzyć się w przyszłości?

 

Opracowano na podstawie Informacji dla Pacjenta Cancer Research UK na stronie Cancer Help UK w październiku 2014 roku. CancerHelp UK nie zostało stworzone w celu udzielania porad medycznych lub profesjonalnych usług i ma charakter edukacyjny. Informacje zawarte na CancerHelp UK oraz przekazane przez nasz zespół pielęgniarek nie zastępują profesjonalnej opieki i nie powinny być wykorzystywane w celu diagnozy lub leczenia problemu zdrowotnego. Jeśli masz, lub podejrzewasz, że masz problem zdrowotny, zwróć się do swojego lekarza. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Cancer Research UK 2014. Cancer Research UK jest zarejestrowaną organizacją charytatywną w Anglii i Walii (1089464), Szkocji (SC041666) oraz na Wyspie Man (1103).

“Cancer Research UK, www. cancerresearchuk.org/about-cancer, Maj 2015”