+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Życie z nowotworem jelita grubego

Spis treści: Życie z nowotworem jelita grubego

  1. Jak sobie radzić z rakiem jelita grubego?
  2. Twoje odczucia a rak jelita grubego
  3. Jak sobie radzić ze stomią?
  4. Współżycie seksualne a rak jelita grubego
  5. Dieta po przebytym raku jelita grubego
  6. Pytania do twojego lekarza

 

1. Jak sobie radzić z rakiem jelita grubego?

Radzenie sobie z diagnozą o raku jelita grubego może okazać się trudne zarówno emocjonalnie jak i technicznie. Pojawi się uczucie zagubienia i niepokoju. Oprócz radzenia sobie ze strachem, zajdzie potrzeba zajmowania się sprawami organizacyjnymi. Ponadto pojawią się kwestie finansowe. Komu powiesz o raku? Weź pod uwagę swoje dzieci lub wnuki.

2. Twoje odczucia a rak jelita

Gdy chorzy dowiadują się, że mają raka jelita mogą odczuwać skrajne emocje. Będą pojawiać się różne odczucia. Twoja rodzina i przyjaciele również będą wstrząśnięci.

Możesz poczuć się odizolowany, a rozmowa z ludźmi będzie sprawiać ci trudność. Początkowe uczucie zawstydzenia z powodu raka jelita lub raka odbytu nie jest niczym niezwykłym. Stan zdrowia i korzystanie z toalety są bardzo intymnymi kwestiami dla wielu osób. To ty decydujesz o tym, komu powiesz.

Istnieje wiele sposobów na wsparcie chorego. Rozmowa z kimś spoza rodziny i przyjaciół może okazać się łatwiejsza. Możesz również spróbować uczestnictwa w grupie wsparcia lub dołączyć do społeczności internetowej.

3. Jak radzić sobie ze stomią po przebytym raku jelita

Jako część leczenia raka jelita, niektórzy pacjenci mają kolostomię lub ileostomię. Podczas tych operacji, światło jelita jest wyprowadzane na powierzchnię brzucha. Powstały otwór nazywany jest stomią. Przyzwyczajenie się do stomii może zająć trochę czasu, lecz można liczyć na wiele wsparcia. Pielęgniarka wykwalifikowana w zakresie stomii pomoże ci doradztwem i wsparciem.

Gdy już nauczysz się żyć ze stomią, będzie ona miała coraz mniejszy wpływ na twoje życie codzienne. Z biegiem czasu wszystko się ułoży i zwykłe czynności takie jak praca, wychodzenie z przyjaciółmi, uprawianie sportu i hobby nie będą sprawiały kłopotu.

Uczucie zaniepokojenia swoim wyglądem oraz reakcją innych jest zupełnie normalne. Mogą pojawić się zmartwienia natury technicznej, takie jak widoczność worka lub jego zapach. Również mogą wystąpić niepokoje związane z odrzuceniem przez przyjaciół lub partnera. Worki są bardzo dobrze zaprojektowane. Nie są widoczne przez ubranie i nie powinny wydzielać żadnych zapachów, bądź przeciekać. Jeśli zauważysz jakiekolwiek przecieki bądź poczujesz nieprzyjemny zapach, porozmawiaj ze swoją pielęgniarką stomijną. Być może potrzebujesz worka innego rodzaju bądź innej marki.

Wiele osób zauważa, że jeśli będą otwarcie rozmawiać z bliską rodziną i przyjaciółmi ich obawy przed odrzuceniem znikną. Większość osób chce zrozumieć, co się dzieje, aby móc pomagać.

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/bowel-cancer/ssLINK/LIVING-WITH-BOWEL-CANCER, Maj 2015″