+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Życie z nowotworem jelita grubego

Spis treści: Życie z nowotworem jelita grubego

 1. Jak sobie radzić z rakiem jelita grubego?
 2. Twoje odczucia a rak jelita grubego
 3. Jak sobie radzić ze stomią?
 4. Współżycie seksualne a rak jelita grubego
 5. Dieta po przebytym raku jelita grubego
 6. Pytania do twojego lekarza

 

4. Współżycie seksualne a rak jelita grubego

Większość osób może mieć normalne życie seksualne po operacji na raka jelita. Po operacji lub innej terapii musi upłynąć trochę czasu, aż pacjent dojdzie do siebie. Należy wstrzymać się z odbywaniem stosunków przez co najmniej 6 tygodni po poważnej operacji.

Wiele osób nie ma ochoty na seks w trakcie terapii. Skutki uboczne i ogólne zmęczenie stoją tutaj na przeszkodzie. Jeśli pacjent miał kolostomię lub ileostomię, musi odzyskać pewność siebie po takiej zmianie w swoim ciele.

Zapewne zauważysz, że rozmowa z twoim partnerem może pomóc. Jednakże większy komfort psychiczny może zapewnić rozmowa z wykwalifikowanym doradcą, do której może dołączyć partner pacjenta.

Niekiedy radioterapia lub operacja odbytu mogą wpłynąć na zakończenia nerwowe organów płciowych. Mężczyzna może mieć problemy z erekcją lub jej utrzymaniem. Kobieta może natomiast inaczej odczuwać stosunek w porównaniu z sytuacją sprzed leczenia. Może pojawić się suchość pochwy i ból. Kobiety po radioterapii zauważają również, że ich pochwa zmniejsza swój rozmiar i staje się węższa.

Te skutki nie pojawiają się u każdego, kto przeszedł leczenie raka jelita oraz mogą złagodnić z biegiem czasu. Czasami zmiany są trwałe. Więcej informacji na temat współżycia, seksualności i raka znajdziesz w naszej sekcji o radzeniu sobie z nowotworem.

5. Dieta po przebytym raku jelita

Prawdopodobnie będzie konieczna zmiana diety. Zauważysz, że trawienie trwa dłużej bez względu na to, jaki rodzaj leczenia przeszedłeś.

Dieta po operacji
Jelito grube (okrężnica) zazwyczaj absorbuje wodę, podczas gdy stolec się przemieszcza. Zatem jeśli masz usuniętą część jelita grubego, stolec może stać się luźniejszy. W przypadku, gdy usunięto znaczną część okrężnicy, może pojawić się biegunka. Poinformuj swojego lekarza lub pielęgniarkę, jeśli coś takiego będzie miało miejsce. Dostaniesz leki na złagodzenie tych objawów.

Niektóre pokarmy mogą podrażniać jelita, więc pacjent będzie musiał wypróbować, które pokarmy będą najlepsze. W razie problemów pacjent powinien zgłosić się do dietetyka.

Dieta po radioterapii
Radioterapia jelit zazwyczaj powoduje biegunkę. Zanim organizm wróci do siebie, może upłynąć kilka tygodni od zakończenia leczenia. Twój lekarz przepisze ci tabletki pomagające opanować biegunkę.

Dieta a chemioterapia
Chemioterapia w przypadku raka jelita może również spowodować biegunkę oraz nudności. Skutki uboczne miną, gdy leczenie zostanie zakończone. Stopniowo będzie można wracać do normalnej diety.

6. Pytania do twojego lekarza

 • Jak długo zajmie mi powrót do stanu sprzed leczenia?
 • Kiedy mogę wrócić do pracy oraz uprawiać sport jak dotychczas?
 • Gdzie mogę otrzymać pomoc w radzeniu sobie z moimi emocjami i odczuciami?
 • Czy doradztwo jest płatne?
 • Kto może pomóc mi zająć się moją stomią?
 • Skąd wziąć akcesoria potrzebne do stomii? Czy są one dostępne na receptę?
 • Czy jest ktoś, kto może mi doradzić lub mnie wspierać w kwestii wpływu leczenia na moje życie seksualne?
 • Co powinienem zrobić jeśli mam problemy z ustaleniem odpowiedniej diety?
 • Czy w szpitalu mogę zgłosić się do dietetyka?
 • Jakiego rodzaju wsparcie praktyczne jest dostępne?
 • Czy mogę liczyć na pomoc w przypadku problemów finansowych oraz w przypadku roszczeń zdrowotnych?

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/bowel-cancer/ssLINK/LIVING-WITH-BOWEL-CANCER, Maj 2015″