+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Życie z nowotworem prostaty

Spis treści: Życie z nowotworem prostaty

 1. Radzenie sobie z rakiem prostaty
 2. Rak prostaty a współżycie seksualne
 3. Pytania do twojego lekarza

1. Radzenie sobie z rakiem prostaty

Radzenie sobie z diagnozą o raku prostaty może okazać się trudne zarówno emocjonalnie jak i technicznie. Pojawi się uczucie zagubienia i niepokoju. Oprócz radzenia sobie ze strachem, zajdzie potrzeba zajmowania się sprawami organizacyjnymi. Komu powiedzieć o raku? Należy wziąć pod uwagę również dzieci i wnuki.

2. Rak prostaty a współżycie seksualne

Leczenie raka prostaty może spowodować wiele skutków ubocznych. Skutki te wpłyną na twoje życie seksualne, jedne mniej, inne więcej. Niekiedy mężczyźni niepokoją się, że mogą zarazić swojego partnera nowotworem. Nowotwór nie jest zakaźny i nie można nim zarazić swojego partnera seksualnego.

Część pacjentów podczas leczenia radioterapią ma biegunkę, która utrzymuje się również jakiś czas po leczeniu. To może być nieprzyjemne i męczące, w efekcie zniechęcające do stosunków seksualnych. W ciągu kilku tygodni sytuacja ulegnie poprawie i wszystko wróci do normy.

Przez pewien czas po leczeniu raka prostaty, pacjenci czują się zbyt zmęczeni, aby mieć ochotę na seks. Dostępne są informacje na temat radzenia sobie z uczuciem zmęczenia w dziale o radzeniu sobie z fizjologią.

Radioterapia, operacja i terapia hormonalna mogą prowadzić do trudności z erekcją (impotencja). Zaburzenia erekcji mogą być stałe lub przejściowe oraz mogą sprawiać duże problemy w dostosowaniu się do sytuacji. Na rynku są dostępne leki, które mogą pomóc w przypadku takich zaburzeń. Istnieją również inne sposoby na wspomaganie erekcji w przypadku, gdy środki na erekcję nie działają. Lekarz może przepisać inne leki. Jeśli porozmawiasz o tym problemie ze swoim lekarzem lub pielęgniarką specjalistyczną, skierują cię do doradcy specjalistycznego lub seksuologa.

Problemy urologiczne związane z rakiem prostaty
Po przejściu raka prostaty, pacjenci często mają problemy urologiczne. To między innymi nietrzymanie moczu i problemy z jego oddawaniem.

Nietrzymanie moczu

Niestety, zarówno po operacji, jak i radioterapii, wielu mężczyzn ma krótkotrwałe problemy z nietrzymaniem moczu. Są to między innymi sytuacje od sporadycznego wyciekania moczu do całkowitej utraty kontroli nad pęcherzem.

W przypadku, gdy wyciek moczu jest problemem długotrwałym, porozmawiaj na ten temat z twoim lekarzem lub pielęgniarką. Mogą pomoc ci poprzez skierowanie cię do specjalistycznej kliniki nietrzymania moczu. Personel w takiej klinice pomoże ci opanować ćwiczenia na odpowiednie mięśnie, przeprowadzi trening pęcherza i dobierze leki. Jest wiele sposobów radzenia sobie z wyciekiem moczu.

Trudności w oddawaniu moczu

Niektórzy mężczyźni mają trudności w oddawaniu moczu. To może być spowodowane zwężeniem moczowodu. Problem ten nazywa się zwężeniem cewki moczowej. W ciężkich przypadkach może to oznaczać zupełny brak możliwości oddania moczu. Istnieje rozwiązanie tego problemu, zwężony obszar jest rozciągany pod znieczuleniem podczas krótkiej operacji. Około 1 na 12 mężczyzn (12%) potrzebuje tej operacji kilka lat po radioterapii gruczołu prostaty.

3. O co zapytać lekarza odnośnie życia z rakiem prostaty?

 • Kiedy mogę oczekiwać powrotu do normalnego stanu zdrowia po zakończeniu leczenia?
 • Kiedy będę mógł wrócić do pracy, podjąć moje dotychczasowe hobby i aktywności?
 • Czy mogę liczyć na pomoc w związku z moim stanem psychicznym?
 • Czy doradztwo jest odpłatne?
 • Jakiego rodzaju pomoc praktyczną mogę otrzymać?
 • W jaki sposób można złagodzić objawy raka?
 • Gdzie mogę uzyskać pomoc w kwestii problemów z pęcherzem i jelitami?
 • Czy jest ktoś, z kim mogę porozmawiać o moich problemach z erekcją?
 • Jak długo będą utrzymywać się skutki uboczne radioterapii?
 • Czy jest ktoś, kto może mi doradzić w sprawach finansowych, włączając w to roszczenia świadczeń?
 • W jaki sposób rozmawiać z rodziną i dziećmi na temat nowotworu?

 

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/prod_consump/groups/cr_common/@cah/@gen/documents/generalcontent/living-with-prostate-cancer.pdf, Maj 2015″