+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Życie z rakiem jajnika

Spis treści: Życie z rakiem jajnika

 1. Radzenie sobie z rakiem jajnika
 2. Powracanie do zdrowia po operacji raka jajnika
 3. Życie z zaawansowanym rakiem jajnika
 4. Pytania do Twojego lekarza odnośnie do życia z rakiem jajnika

1. Radzenie sobie z rakiem jajnika

Radzenie sobie z diagnozą może być ciężkie zarówno praktycznie, jak i emocjonalnie. Możesz na początku być bardzo smutna i zaniepokojona.

Oprócz radzenia sobie ze strachem i niepokojem spowodowanym przez zdiagnozowanie raka, musisz także poradzić sobie z całą kwestią praktycznie. Należy też zadbać o sprawy finansowe. Komu powiesz, że masz raka?

Część dotycząca radzenia sobie z rakiem na naszej stronie internetowej zawiera wiele pomocnych informacji, obejmujących doradztwo, kwestie finansowe i wiele innych.

2. Dochodzenie do siebie po operacji raka jajnika

Psychiczne i fizyczne dojście do siebie po operacji raka jajnika wymaga czasu. Dotyczy to szczególnie przypadków usunięcia macicy i jajników. Po powrocie do domu ze szpitala nie przemęczaj się przez pierwszych kilka tygodni. Będziesz w stanie prowadzić samochód około miesiąc po operacji. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Porozmawiaj ze swoim chirurgiem (onkologiem ginekologicznym) o okresie powrotu do zdrowia. Nie myśl, że musisz wrócić do normalności, jeżeli nie czujesz się na siłach. Sprawdź swoje ubezpieczenie samochodowe, ponieważ niektóre firmy nie pokrywają ubezpieczenia przez kilka tygodni po operacji. Jeżeli nie przechodziłaś jeszcze menopauzy i usunięto Ci oba jajniki, Twoje leczenie spowoduje wcześniejsze wystąpienie menopauzy. Może to powodować różne objawy, takie jak uderzenia gorąca, suchość skóry i pochwy, zmęczenie, nadmierna wrażliwość, niepokój i utrata pewności siebie. Te objawy menopauzy mogą być dość intensywne z uwagi na nagłe usunięcie jajników, a nie przechodzenie przez menopauzę przez naturalny okres. Jeżeli objawy będą mocno kłopotliwe, porozmawiaj ze swoim specjalistą lub pielęgniarką ginekologiczną. Po histerektomii nie będziesz mogła zajść w ciążę. Nie będą występowały miesiączki. Nawet jeżeli przeszłaś już menopauzę przed operacją, utrata macicy może być bardzo emocjonalnym doświadczeniem. Dla wielu kobiet jest to bardziej wstrząsające, niż oczekiwały.

3. Życie z zaawansowanym rakiem jajnika

Odkrycie, że masz zaawansowanego raka jajnika lub że nastąpił nawrót choroby nowotworowej może być druzgocące. Na początku na pewno będą Tobą targały duże emocje.

Jeżeli masz zaawansowanego raka jajnika, może nie być możliwości wyleczenia go. Zaawansowany rak jajnika oznacza, że rak przerzucił się z miejsca powstania w jajnikach. Gdy rak wraca po jakimś czasie od wyleczenia, nazywa się to nawrotem. Nawet gdy nie można wyleczyć raka, są dostępne sposoby pozwalające spowolnić i kontrolować Twoje objawy. Możliwe jest zmniejszenie raka i wywołanie remisji na jakiś czas.

Ważne jest, abyś czuła się możliwie jak najlepiej. Jeżeli nie otrzymałaś jeszcze skierowania, poproś lekarza szpitalnego lub rodzinnego o skierowanie do pielęgniarki zajmującej się kontrolą bólu (lub opieką paliatywną). Może ona pomóc kontrolować Ci objawy raka i poprawić fizyczną jakość Twojego życia. Wiele z takich pielęgniarek przeszło szkolenia z doradztwa i może pomóc Ci przejść przez odczuwane emocje. Jeżeli masz problemy z radzeniem sobie w domu, Twoja pielęgniarka opieki paliatywnej lub oddziałowa może Ci pomóc łatwiej sobie z nimi poradzić.

4. Pytania do Twojego lekarza odnośnie do życia z rakiem jajnika

 • Jak długo będę dochodziła do normalnego stanu po operacji?
 • Jak moje leczenie wpłynie na
 • codzienne życie?
 • Kiedy będę mogła wrócić do pracy?
 • Czy mogę wrócić do sportu, hobby
 • i innych czynności?
 • Jak operacja wpłynie na moje życie seksualne?
 • Czy po operacji będę miała objawy menopauzy?
 • Jak długo będą trwały?
 • Jaki jest pana/pani zdanie na temat podjęcia przeze mnie hormonalnej terapii zastępczej?
 • Jak mogę sobie poradzić z objawami menopauzy, jeżeli nie stosuję hormonalnej terapii zastępczej?
 • Gdzie mogę szukać pomocy w kwestii moich uczuć?
 • Czy muszę płacić za doradztwo?
 • Jaką pomoc praktyczną mogę uzyskać?
 • Czy mogę otrzymać pomoc finansową?
 • Czy ktoś może mi pomóc z ubieganiem się o świadczenia?

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/ovarian-cancer/ssLINK/LIVING-WITH-OVARIAN-CANCER, Maj 2015″