+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Życie z rakiem macicy

Spis treści: Życie z rakiem macicy

 1. Radzenie sobie z rakiem macicy
 2. Utrata płodności po leczeniu
 3. Rak macicy i życie płciowe
 4. Jakie pytania zadać swojemu lekarzowi

1. Radzenie sobie z rakiem macicy

Radzenie sobie z diagnozą może być ciężkie zarówno praktycznie jak i emocjonalnie. Możesz na początku być bardzo smutna i zaniepokojona. Możliwe, że będziesz musiała pogodzić się z utratą płodności. Możesz czuć się smutna z powodu usunięcia macicy, nawet jeżeli nie planowałaś ciąży lub osiągnęłaś menopauzę.

Oprócz radzenia sobie ze strachem i niepokojem spowodowanym przez zdiagnozowanie raka, musisz także poradzić sobie z całą kwestią praktycznie. Należy też zadbać o sprawy finansowe. Komu powiesz, że masz raka? Rozważysz dzieci lub wnuki?

Część dotycząca radzenia sobie z rakiem na naszej stronie internetowej zawiera wiele pomocnych informacji, obejmujących doradztwo, kwestie finansowe i wiele innych.

2. Utrata płodności po leczeniu

Poradzenie sobie z rakiem macicy może być szczególnie ciężkie. Jeżeli nie przeszłaś jeszcze menopauzy możliwe, że będziesz musiała pogodzić się z utratą płodności. Nawet jeżeli nie planowałaś kolejnych dzieci, może okazać się to szokiem. Jest to koniec pewnej fazy Twojego życia. Będziesz musiała radzić sobie ze wszystkimi naturalnymi dla tego okresu emocjami i radzić sobie z diagnozą raka. Może być to prawdą nawet jeżeli przeszłaś już menopauzę i nie możesz już zajść w ciążę.

Wiele kobiet odczuwa dużą stratę jeżeli muszą przejść histerektomię. Niektóre kobiety czują się po operacji mniej kobieco. Możesz potrzebować trochę czasu na pogodzenie się z utratą macicy.

Wiele osób odczuwa stratę macicy na równi z utratą kogoś bliskiego. Jeżeli czujesz, że jesteś pogrążona w smutku możesz zaobserwować, że Twoje uczucia mają więcej sensu. Jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, niż grupa wsparcia, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, pielęgniarką lub konsultantem o doradztwie.

3. Rak macicy i życie płciowe

Jeżeli nie przechodziłaś jeszcze menopauzy podczas leczenia raka macicy, Twoje leczenie spowoduje wystąpienie wcześniejszej menopauzy. Jest to spowodowane tym, że przy kompletnym usunięciu macicy (histerektomia), Twoje jajniki i jajowód są zazwyczaj także usuwane. Twój chirurg może zasugerować pozostawienie jajnika, ale nie zawsze jest to możliwe.

Pomocna może okazać się rozmowa z lekarzem o ryzyku i zaletach hormonalnej terapii zastępczej (HRT) po raku macicy. Może pomóc przy niektórych objawach menopauzy. HRT dostarcza ci żeńskich hormonów płciowych nieprodukowanych już przez Twoje jajniki. Możesz otrzymywać HRT w formie tabletek, plastra na skórę lub implant wprowadzany co kilka miesięcy.

Skutki uboczne radioterapii
Radioterapia na raka macicy może być dość intensywna.

Może powodować wiele skutków ubocznych wpływających na Twoje życie seksualne. Są to

 • Zwłóknienie i zwężenie pochwy
 • Suchość pochwy
 • Ból podczas stosunku
 • Delikatna skóra wewnątrz pochwy

Rozmowa
Jeżeli jesteś zdenerwowana ponownym rozpoczęciem współżycia, próbuj się nie martwić. Możesz potrzebować więcej czasu na dojście do siebie po wszystkim co przeszła. Jeżeli jesteś zmartwiona, niespokojna lub przygnębiona, nie będziesz prawdopodobnie mieć ochoty na seks. Pomocna może okazać się rozmowa ze swoim partnerem. Wyjaśnij, jak się czujesz. Razem powinniście znaleźć najlepsze rozwiązanie. Może okazać się dla was pomocna rozmowa z seksuologiem. Twój lekarz rodzinny będzie w stanie cię z kimś skontaktować. W przypadku większości ludzi wszystko jest z czasem lepsze.

4. O co pytać lekarza w sprawie życia z rakiem macicy

 • Gdzie mogę szukać pomocy w kwestii moich uczuć?
 • Czy muszę płacić za poradnictwo?
 • Czy mogę otrzymać pomoc finansową?
 • Czy ktoś może mi pomóc z ubieganiem się o świadczenia?
 • Jaką pomoc praktyczną mogę uzyskać?
 • Kiedy mogę wrócić do pracy?
 • Czy mogę podejmować czynności sportowe, hobby i inne?
 • Jaką mogę otrzymać pomoc względem radzenia sobie ze stałymi skutkami ubocznymi?
 • Czy są metody zapobiegania wystąpienia stałych skutków ubocznych, o których powinnam wiedzieć?
 • Czy jest ktoś, z kim mogłabym porozmawiać o wpływie leczenia na moje życie seksualne?
 • Czy może także przyjść mój partner?

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/womb-cancer/ssLINK/LIVING-WITH-WOMB-CANCER, Maj 2015″