+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Życie z rakiem piersi

Spis treści: Życie z rakiem piersi

1. Jak radzić sobie z rakiem piersi
2. Rak piersi i objawy menopauzy
3. Płodność
4. Ciąża
5. Rak piersi podczas ciąży
6. Tycie po operacji raka piersi
7. Badania na temat życia po operacji raka piersi
8. Pytania do lekarza

 

1. Jak radzić sobie z rakiem piersi?

Radzenie sobie z diagnozą o raku piersi może okazać się trudne zarówno emocjonalnie jak i technicznie. Pojawi się uczucie zagubienia i niepokoju. Oprócz radzenia sobie ze strachem, zajdzie potrzeba zajmowania się sprawami organizacyjnymi.

 

2. Rak piersi a objawy menopauzy

Niektóre rodzaje terapii raka piersi mogą wywołać wczesną menopauzę, co będzie skutkowało pewnymi objawami. Terapia hormonalna może spowodować objawy menopauzy nawet w przypadku kobiet, które przestały miesiączkować kilka lat wstecz przed diagnozą o raku piersi.

Objawy związane z menopauzą to między innymi:

  • Uderzenia gorąca i poty
  • Niepokój
  • Depresja
  • Obniżone libido
  • Sucha skóra
  • Suchość pochwy
  • Stopniowe zrzeszotnienie kości (osteoporoza)

HTZ po przebytym raku piersi
Lekarze nie zalecają stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) po przebytym raku piersi. Jest to spowodowane tym, że HTZ może zwiększyć ryzyko nawrotu nowotworu. Jednakże, niektórzy lekarze przepisują HTZ w przypadku bardzo uciążliwych objawów menopauzy.

Inne sposoby radzenia sobie z objawami
W niektórych przypadkach lekarze przepisują inne leki. Jednakże istnieją rzeczy które można zrobić dla siebie samej, aby zniwelować dyskomfort spowodowany uderzeniami gorąca i potami, suchością pochwy, oraz zrzeszotnieniem kości.

 

3. Rak piersi a płodność

Niektóre kobiety mogą naturalnie zajść w ciążę po zakończeniu leczenia nowotworu. Niestety jest grupa kobiet, które nie mogą mieć dzieci (są bezpłodne). Jeśli obawiasz się o swoją płodność, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed podjęciem leczenia. Istnieje wiele sposobów zachowania płodności lecz niestety nie ma żadnej gwarancji zajścia w ciążę przy pomocy tych metod. Badania nad tym problemem oraz na temat jakości i bezpieczeństwa działania takich metod, są ciągle w toku.
IVF (zapłodnienie in vitro) lub konserwacja zarodka mają znaczący współczynnik powodzenia. W przypadku IVF pacjentka przyjmuje hormony stymulujące jajniki do wytwarzania większej ilości jajeczek. Następnie lekarze pobierają jajeczka i zapładniają je nasieniem od partnera pacjentki lub dawcy. Tak powstaje embrion który można zamrozić. Jest on później umieszczany w macicy, aby móc się tam rozwijać.

Pobieranie jajeczek z jajników i zamrażanie ich jest możliwe, lecz nie przynosi pożądanych efektów. Zamrażanie i rozmrażanie jajeczek prawdopodobnie je uszkadza i z tego powodu nie odnotowano zbyt wielu ciąż z zastosowaniem tej metody.
Terapia hormonalna podczas chemioterapii może pomóc kobiecie utrzymać jej zdolność do posiadania dzieci. Naukowcy badają tę terapię ale nie ma jeszcze pewności co do jej skuteczności.
Pobieranie i przechowywanie tkanki jajnikowej przed chemioterapią jest nowym procesem i nie jest pewne na ile jest skuteczne. Podczas zabiegu chirurgicznego lekarze pobierają tkankę zawierającą jajeczka. Następnie tkanka jest zamrażana. Po leczeniu, tkanka jest z powrotem umieszczana na jajniku aby mógł on znów wytwarzać jajeczka.

 

4. Zagadnienie raka piersi w związku z ciążą i dzieckiem

Dotychczasowe badania sugerują, że ciąża po przebytym raku piersi nie zwiększa ryzyka nawrotu choroby lub zachorowania na inny nowotwór. Ponadto, nie zwiększa ryzyka wad wrodzonych lub poronienia.

Rak piersi a ciąża
Unikanie zajścia w ciążę podczas terapii
W przypadku przyjmowania chemioterapii z użyciem tamoxifenu lub herceptinu, koniecznym jest unikanie zajścia w ciążę. Nawet gdy terapia może sprawić, że pacjentka stanie się bezpłodna, nie dzieje się tak w każdym przypadku. Leki mogą uszkodzić rozwijający się płód. Kobietom które miały raka piersi, zaleca się aby nie przyjmowały doustnych środków antykoncepcyjnych. Należy zwrócić się do lekarza w szpitalu lub lekarza pierwszego kontaktu w celu wybrania najlepszej metody antykoncepcji.

Ciąża po przebytym raku piersi
Jeśli kobieta chce zajść w ciążę po terapii, powinna omówić to ze swoim lekarzem i partnerem. Większość lekarzy zaleca odczekanie dwa lata po zakończeniu terapii przed podjęciem starań o dziecko. Jest to spowodowane tym, że jeśli nastąpi nawrót nowotworu, to najczęściej dzieje się to w ciągu pierwszych dwóch lat. Im więcej czasu minie od przebycia raka piersi, tym mniejsze prawdopodobieństwo że on powróci. Jednakże należy ciągle mieć na uwadze co się stanie gdy nowotwór wróci po urodzeniu dziecka.
Wpływ terapii na płodność

Niestety nie będzie możliwe zajście w ciążę w przypadku radioterapii jajników, po operacji usunięcia jajników lub w przypadku niektórych chemioterapii. Niepłodność może być trudna do pogodzenia zwłaszcza gdy kobieta chce mieć dziecko, bądź powiększyć rodzinę. Rozmowa z rodziną i przyjaciółmi okazuje się być pomocna. Jest również możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy doradcy lub pielęgniarki wykwalifikowanej w zakresie profilaktyki i opieki nad kobietami z chorobami piersi.

 

5. Rak piersi podczas ciąży

Rak piersi podczas ciąży jest rzadkim zjawiskiem i występuje w 1 na 3000 ciąż. Większość kobiet może donosić ciążę. Jednakże lekarze mogą podejmować rozmowy o przerwaniu ciąży jeśli zajdzie potrzeba chemioterapii, a ciąża nie trwa dłużej niż 14 tygodni.

Terapia będzie zależna od typu i fazy raka piersi, od tego w którym tygodniu jest ciąża (który trymestr), oraz od oczekiwań kobiety i jej rodziny.
Operacja jest główną metodą leczenia i oznacza albo usunięcie piersi (mastektomia) albo usunięcie nowotworu (lumpektomia).
Chemioterapia nie jest możliwa podczas pierwszego trymestru (pierwsze 12 tygodni). Lecz badania sugerują, że po tym okresie chemioterapia nie zwiększa ryzyka problemów z rozwojem dziecka. Terapia hormonalna jest powszechnym sposobem leczenia raka piersi, lecz nie jest zalecana podczas ciąży. Natomiast terapia biologiczna ogólnie nie jest zalecana w czasie ciąży.

Poród
W zależności od rodzaju leczenia jakiego potrzebuje kobieta oraz daty rozwiązania, możliwy jest poród siłami natury, poród indukowany lub cięcie cesarskie.

Jak radzić sobie z rakiem piersi podczas ciąży?

Diagnoza o raku piersi podczas ciąży jest bardzo niepokojąca. Kobietą zaopiekuje się zespół specjalistów i udzieli jej niezbędnego wsparcia. Pacjentka i jej rodzina mogą skorzystać z tego rodzaju pomocy. Dzielenie się swoimi odczuciami może pomóc w określeniu swojego samopoczucia i oczekiwań.

 

Opracowane na podstawie Informacji dla Pacjenta Cancer Research UK na stronie CancerHelp UK w październiku 2014. CancerHelp UK nie zostało stworzone w celu udzielania porad medycznych lub profesjonalnych usług a prezentowane informacje mają charakter edukacyjny.

Informacje zawarte na CancerHelp UK oraz przekazane przez nasz zespół pielęgniarek nie zastępują profesjonalnej opieki i nie powinny być wykorzystywane w celu diagnozy lub leczenia problemu zdrowotnego. Jeśli masz, lub podejrzewasz, że masz problem zdrowotny, zwróć się do swojego lekarza. Wszelkie prawa zastrzeżone przez Cancer Research UK 2014.

Cancer Research UK jest zarejestrowaną organizacją charytatywną w Anglii i Walii (1089464), Szkocji (SC041666) oraz na Wyspie Man (1103).

 

“Cancer Research UK, www. cancerresearchuk.org/about-cancer, Maj 2015”