+48 22 364 15 15
00 - 867 Warszawa ul. Chłodna 51

Leczenie raka macicy

Spis treści: Leczenie raka macicy

 1. Stadia raka macicy
 2. Statystyki i prognozy
 3. Rodzaje leczenia
 4. Operacja
 5. Radioterapia
 6. Chemioterapia
 7. Terapia hormonalna
 8. Kontrolowanie objawów zaawansowanego raka macicy
 9. Wizyty kontrolne przy raku macicy
 10. Badania w kierunku raka macicy
 11. Jakie pytania zadać swojemu lekarzowi

1. Czym jest stadium?

Stadium raka macicy powie lekarzowi, jak jest duży i jak daleko się rozprzestrzenił. Jest to ważne, ponieważ o leczeniu często decyduje się zgodnie ze stadium raka. Lekarze stosują zazwyczaj prosty system określania stadium raka macicy. System ten obejmuje cztery stadia, od 1 do 4

Liczba stadiów raka macicy

 • Stadium 1 oznacza, że rak znajduje się wewnątrz macicy.
 • Stadium 2 oznacza, że rak rozrósł się do szyjki macicy.
 • Stadium 3 oznacza, że rak przerzucił się poza macicę, ale jest w miednicy. Mógł przerzucić się na pobliskie gruczoły limfatyczne (sieć gruczołów znajdujących się w całym ciele)
 • Stadium 4 oznacza, że rak przerzucił się do pęcherza lub jelita, lub przerzucił się do innej części ciała, np. płuc, wątroby, kości lub mózgu

Lekarze stopniują zazwyczaj raka w zależności od wyglądu komórek pod mikroskopem. Są one stopniowane od 1 (niski stopień) do 3 (wysoki stopień). Ogólnie nowotwory o niskim stopniu rozwijają się wolniej i rzadziej się rozprzestrzeniają, niż te wyższych stopni.

2. Statystyki i prognozy raka macicy

Prognozy oznaczają Twoje szanse wyzdrowienia. Twój lekarz może nazwać to prognozą. Wynik leczenia raka macicy zależy od wielu różnych czynników.

Nie ma krajowych statystyk dostępnych dla różnych stopni raka lub leczenia. Aby uzyskać dokładny obraz Twojego przypadku, musisz porozmawiać ze swoim specjalistą.

Jak rzetelne są statystyki dotyczące raka?
Żadne statystyki nie mogą przewidzieć tego, co się z Tobą stanie. Te statystyki nie powiedzą Ci o różnych zabiegach, jakie przechodzili inni lub jak takie zabiegi mogą wpłynąć na ich prognozy. Istnieje wiele indywidualnych czynników, które będą miały wpływ na Twoje leczenie i wynik.

3. Rodzaje leczenia raka macicy

Operacja jest pierwszą i najważniejszą metodą leczenia dla niemal wszystkich kobiet z rakiem macicy. Kobiety z bardzo wczesnym rakiem macicy nie potrzebują dalszego leczenia.

W zależności od rodzaju posiadanego raka macicy, czy nastąpił przerzut i jak daleki, Twój lekarz może zalecić radioterapię, terapię hormonalną lub chemioterapię.

4. Operacja usunięcia raka macicy

Jeżeli masz raka macicy w stopniu 1, będziesz poddana operacji usunięcia macicy (histeroktomia) i zazwyczaj obu jajników i jajowodu. Niektóre kobiety po odzyskaniu zdrowia po operacji będą poddane radioterapii (metoda leczenia raka stosująca wysokoenergetyczne fale do zabicia komórek rakowych).

Jeżeli masz raka macicy stopnia 2, twój chirurg usunie także tkanką przytrzymującą macicę, górną część pochwy i wszystkie gruczoły limfatyczne (sieć gruczołów znajdująca się w całym ciele) wokół macicy. Operacja nosi nazwę radykalnej histeroktomii lub operacji Wertheima. Po operacji najpewniej przejdziesz radioterapię. Niektóre kobiety mogą także mieć chemioterapię (leczenie lekami zabijającymi komórki rakowe).

Jeżeli masz raka 3 stopnia, będziesz potrzebowała radykalnej histeroktomii. Po operacji możesz mieć radioterapię lub chemioterapię, lub obie. Twój lekarz może także przedyskutować z tobą terapię hormonalną (blokowanie określonych hormonów w celu leczenia raka).

Jeżeli masz raka macicy stopnia 4, operacja nie będzie mogła być wykonana, ponieważ nie wyleczy ona raka.

W niektórych przypadkach Twój specjalista może zasugerować usunięcie jak największej części raka, aby spowolnić jego wzrost. Możesz następnie mieć chemioterapię, radioterapię lub kombinację obu metod.

Jeżeli nastąpił nawrót raka po leczeniu, możliwe jest czasem wyleczenie operacyjne raka macicy. Jeżeli rak znajduje się wyłącznie w miednicy (obszar pomiędzy kościami udowymi), możesz mieć operację w celu usunięcia raka i organów zawierających komórki rakowe, lub znajdują się bardzo blisko raka, np. pęcherz i odbytnica. Operacja nosi nazwę egzenteracji miednicy.

Operacja łagodząca objawy raka macicy
Jeżeli masz raka macicy stopnia 4, rak rozprzestrzenił się już na inne części ciała. Operacja usunięcia macicy nie wyleczy Cię z raka. Nawet wtedy lekarz może zasugerować operację w celu usunięcia możliwie najwięcej raka. Nosi to nazwę częściowego usunięcia masy guza nowotworowego. Może spowolnić wzrost raka i pomóc zmniejszyć objawy. Leczenie mające na celu zmniejszenie objawów nosi nazwę leczenia paliatywnego. Możesz także usłyszeć od lekarza o operacji paliatywnej.

Decydowanie o leczeniu
Jeżeli masz bardzo zaawansowanego raka, Twój stan zdrowia może nie pozwalać na wykonanie operacji. Twój rak może być szybciej rosnącym typem, który prawdopodobnie powróci w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po operacji. Twój lekarz może zasugerować zamiast tego radioterapię, aby spróbować raka i zwolnić jego wzrost.

Będziesz potrzebowała czasu do namysłu o opcjach leczenia. Przy podejmowaniu decyzji będziesz potrzebowała wsparcia rodziny oraz swojego lekarza.

Nie bój się zapytać swojego lekarza lub pielęgniarki jakichkolwiek pytań odnośnie do swojego leczenia.

Często pomocne jest spisanie listy pytań jakie chcesz zadać. Na wizytę możesz zabrać bliskiego przyjaciela lub członka rodziny, który pomoże zapamiętać ci co powiedział lekarz.

Przed operacją
Twój chirurg, anestezjolog i fizjoterapeuta (osoba przeszkolona do leczenia chorób metodami fizycznymi) wszyscy będą chcieli z tobą porozmawiać. Chirurg przedstawi Ci szczegóły opis tego, czego możesz się spodziewać. Zadaj tyle pytań, ile chcesz. Pomocne może okazać się uprzednie zrobienie listy. Możesz też mieć wykonane badania laboratoryjne i obrazowe.

Powyższe mogą być wykonane w przychodni lub gdy zostaniesz przyjęta do szpitala na operację.

Po operacji
Po przebudzeniu prawdopodobnie będziesz miała wprowadzonych kilka rurek

 • Do podawania płynów
 • Drenażu rany
 • Odprowadzania moczu
 • Odprowadzania płynu z brzucha, aby złagodzić objawy mdłości

Twoje pielęgniarki będą zachęcały Cię do wstania z łóżka i siedzenia na krześle dzień lub dwa dni po operacji. Pomoże to zapobiec zakrzepom krwi i infekcjom klatki piersiowej. Twój fizjoterapeuta będzie odwiedzał cię codziennie, aby pomóc Ci z ćwiczeniami oddechowymi i nóg.

Przez pierwszy tydzień możesz czuć ból. Powiedz swojemu lekarzowi lub pielęgniarce o bólu, aby mogli znaleźć odpowiednie dla ciebie środki przeciwbólowe. Po operacji podbrzusza (brzuch), jelita zazwyczaj przestają pracować na jakiś czas, więc nie będziesz w stanie jeść lub pić. Będziesz mogła jeść i pić normalnie po kilku dniach.

Dochodzenie do siebie po operacji
Po tego typu operacji będziesz potrzebowała odpoczynku w domu przez co najmniej miesiąc od powrotu ze szpitala. Gdy będziesz gotowa na opuszczenie ze szpitala, Twoja pielęgniarka doradzi Ci w sprawie dbania o siebie w domu i o tym, z kim możesz się skontaktować, jeśli będziesz miała pytania.

O co pytać lekarza o operacji

 • Czy możliwe jest wykonanie operacji, aby wyleczyć mnie z raka?
 • Dlaczego potrzebuję operacji?
 • Jaki rodzaj operacji powinnam mieć wykonany i dlaczego?
 • Czy usunięte zostaną oba jajniki, czy tylko macica?
 • Co jeszcze zostanie usunięte?
 • Jakie są ryzyka i korzyści tego typu operacji?
 • Czy operacja wyleczy mnie z raka?
 • Czy będą na oddziale intensywnej terapii, gdy się obudzę?
 • Czy po operacji będę czuła ból?
 • Jak długo będę miała zamontowaną kroplówkę po operacji?
 • Kiedy będę mogła z powrotem zacząć jeść?
 • Czy będę w stanie normalnie jeść i pić po tej operacji?
 • Jakie są możliwe komplikacje tego typu operacji?
 • Czy powinnam być poddana innemu leczeniu oraz operacji?
 • Czy jest jakieś inne leczenie, które mogę przejść zamiast operacji?
 • Co się stanie jeżeli nie poddam się operacji?
 • Jakie są długotrwałe skutki uboczne tej operacji?
 • Jak długo będę dochodziła do siebie?
 • Jak mogę sobie pomóc dojść do siebie po operacji?
 • Czy po operacji mogę przyjmować zastępczą terapię hormonalną?

Pierwsza kontrolna wizyta w przychodni jest zazwyczaj aranżowana po około 6 tygodniach po operacji.

 

„Cancer Research UK, www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/womb-cancer/ssLINK/TREATING-WOMB-CANCER, Maj 2015″